Żywice alkidowe średniotłuste
Są to głównie gatunki wytwarzane z zastosowaniem olejów schnących, przeważnie oleju lnianego lub jego mieszaniny z olejem tungowym lub sojowym. W porównaniu z żywicami alkidowymi tłustymi charakteryzują się one szybszym wysychaniem i wyższą twardością powłok, natomiast ustępują im pod względem połysku, elastyczności i trwałości wymalowań.
Przedstawicielem tej grupy wyrobów produkowanych przez przemysł farb są m. in. żywice: Ftalak L-52, Ftalak L-49, Ftalak LT-46, Ftalak LTF-50 i Ftalak L-41.
Ftalak LTF-50, ze względu na zawartości oleju tungowego oraz żywicy twardej modyfikującej (kalafonia, żywica fenolowa), zalecany jest do stosowania w farbach antykorozyjnych narażonych na działanie środowiska morskiego. Wyroby lakierowe zawierające kompozycje żywic średnio tłustych z żywicami poliwinylowymi, chlorokauczukowymi, cyklokauczukowymi i maleinowymi mają korzystne parametry przyczepności i elastyczności. Mechanizm wysychania żywic alkalicznych średnio tłustych przebiega poprzez reakcję z tlenkiem, którą katalizują sykatywy.
Żywice alkidowe średniotłuste rozpuszczają się całkowicie w węglowodorach alifatycznych, aromatycznych, terpentynie, estrach, ketonach, eterach glikoli, tetralinie i dekalinie. Najczęściej do rozcieńczania ich stosuje się ksylen, który wykazuje znacznie silniejsze działanie rozcieńczające niż benzyna lakowa.Żywice alkidowe średniotłuste wykazują dobrą zdolność przyjmowania pigmentów, zarówno organicznych jak i nieorganicznych. Jedynie pigmenty zasadowe mogą obniżać stabilność lepkości w wyrobach zawierających np. żywice: Ftalak LTF-50 lub Ftalak LT-46, z uwagi na wysokie liczby kwasowe. W tym przypadku zalecany jest dodatek kilku procentowy butanolu.
Żywice alkidowe chude
Zawierają małe ilości kwasów tłuszczowych. Są one wykorzystywane przede wszystkim w kompozycji z żywicami aminowymi (żywicami melaminowymi i mocznikowymi) do wytworzenia wyrobów lakierowych utwardzanych w temperaturze 80-150°C, w wyrobach chemoutwardzalnych oraz jako substancje plastyfikujące w wyrobach nitrocelulozowych.
Istotną cechą żywic alkidowych chudych jest duża zawartość grup hydroksylowych, które ulegając reakcji chemicznej z żywicami aminowymi, wytrącają się w temp. 80-100°C, tworząc twarde, elastyczne powłoki o wysokich walorach użytkowych.Krajowy przemysł farb i lakierów produkuje szereg typów żywic ftalowych, a mianowicie: Ftalak TRE-140 i Ftalak Rd-30 modyfikowane kwasami tłuszczowymi nienasyconymi o budowie skoniugowonej (kwasy tłuszczowe rycynowe).
Komentarze (0)