• Reklama
    A1 - kabe
Reklama
B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

Artykuły branżowe

Wydanie nr: 3(95)/2015

Artykuły branżowe

Antykorozja

Galwanotechnika

Badanie Powłok

Przygotowanie Powierzchni

Technologie Lakiernicze

ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

Strona 3 z 5


Utlenianie anodowe


Powierzchnia aluminiowa, w warunkach atmosferycznych, pokrywa się samoczynnie warstwą będącą mieszaniną tlenku krystalicznego i amorficznego, z których pierwszy jest bierny chemicznie, trwały nawet w kwasach, a drugi jest aktywny i łatwo ulega reakcjom. Z tego powodu warstwa samoczynnie wytworzonego tlenku jest osłabiona w miejscach występowania odmiany amorficznej i tam właśnie powstają wżery.

Proces utleniania anodowego prowadzi się najczęściej w kwasie siarkowym, o stężeniu ok. 20%, stosując napięcie stałe od 11-20 V. W tych warunkach amorficzny tlenek uległby roztworzeniu, dlatego powstaje jedynie jego trwała odmiana krystaliczna, z heksagonalnym rozmieszczeniem porów. Schemat przekroju powłoki anodowej przedstawiono na rysunku 3. W celu zwiększenia jej trwałości stosuje się uszczelnienie, które polega na trwałym wypełnieniu porów wodorotlenkiem glinu. Proces ten najczęściej prowadzi się przez "gotowanie" wyrobu w wodzie demineralizowanej.

W technice wyróżnia się, zgodnie z podziałem wprowadzonym przez normę MIL-A8625F [4], trzy podstawowe typy powłok anodowych i kilka podtypów, które zostały krótko scharakteryzowane w tablicy 2.

Podstawowym ograniczeniem jest zawartość dodatków stopowych w aluminium. Obecnie istnieje możliwość anodowania twardego (typ III) do grubości 300 µm.

Wymagania techniczne dot. anodowania i właściwości powłok anodowych, głównie tych typu II, opisano także w normie branżowej QUALANOD [5] oraz w normie ISO 7599 [6]. W tablicy 3 podano klasy powłok anodowych wg wspomnianej normy. Podstawowym parametrem jest grubość powłoki, która powinna być dobierana do środowiska eksploatacji konstrukcji. W architekturze i inżynierii komunikacyjnej zazwyczaj stosuje się powłoki anodowe klas: AA20 i AA25. W praktyce stosuje się także różne sposoby obróbki wstępnej, dla uzyskania szczególnych cech wizualnych lub użytkowych.

Powłoki anodowe są porowate, co pozwala na barwienie ich za pomocą specjalnych preparatów, bez potrzeby malowania. Na rysunku 4 zaprezentowano schemat blokowy (ideowy) współczesnej instalacji do anodowania aluminium, a na fotografii 1 przedstawiono wygląd typowej wanny w trakcie pracy.


Tablica 1. Szybkość korozji stali, cynku, miedzi i aluminium w różnych środowiskach wg ISO 9223.

Tablica 2. Podstawowe typy powłok anodowych wg MIL-A8625F.

Tablica 3. Klasy powłok anodowych na aluminium wg normy ISO 7599.


Barwienie aluminium


Obecnie dostępnych jest wiele metod barwienia powłok anodowych. Zaprezentowano je w tablicy 4. Na krótkie omówienie zasługuje przede wszystkim ostatnia, wymieniona jako "barwienie interferencyjne". Ta technika jest przedmiotem ciągłych badań i rozwoju, a została wdrożona dopiero w kilku anodowniach tej części Europy. Istnieje szereg odmian tej metody, a wszystkie bazują na połączeniu barwienia elektrolitycznego, najczęściej stosuje się do tego związki cyny, z kontrolowaną zmianą geometrii porów, która powoduje powstanie dodatkowego efektu powierzchniowego dzięki zjawisku interferencji fal świetlnych.

Tagi: anodowanie,