Blachy stalowe
Przed nałożeniem materiałów Almacoat powierzchnie stalowe należy odtłuścić oraz usunąć z nich rdzę i poprzednie powłoki malarskie. Powierzchnię należy umyć odpowiednimi do tego celu detergentami w celu odtłuszczenia a następnie spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem. Tak oczyszczoną powierzchnię możemy poddać obróbce strumieniowo-ściernej lub ręczno-mechanicznej do SA 21/2 w celu usunięcia śladów rdzy i zgorzeliny. Piaskowanie należy przeprowadzić w terminie bezpośrednio poprzedzającym nałożenie systemu Almacoat. W przypadku powierzchni fabrycznie nowych (lakier fabryczny) usuwanie lakieru nie jest konieczne. Takie powierzchnie należy zmatowić papierem ściernym i odtłuścić rozpuszczalnikiem, np. acetonem.
Drewno, płyty OSB
Zaleca się zeszlifowanie papierem ściernym nierówności większe niż 0,3 mm (papier ścierny typ 120 lub zbliżony). Zaleca się zagruntowanie powierzchni podkładem gruntującym Almacoat Primer PU, zwłaszcza w przypadku stosowania natrysku hydrodynamicznego Almacoat Floor.
Tworzywa sztuczne, laminaty poliestrowe
Podłoże należy zmatowić dyskiem ściernym o ziarnie 120 (lub zbliżonym) a następnie gruntownie zwilżyć rozpuszczalnikiem odpowiednio dobranym do tworzywa (np. poliestry - ksylen). Na tak przygotowaną powierzchnię, po wyschnięciu rozpuszczalnika, można bezpośrednio natryskiwać materiały Almacoat.
Nakładanie podkładu Almacoat Primer
Dwuskładnikowy podkład epoksydowy Almacoat Primer Steel można stosować w temperaturze od +5°C do +30°C przy wilgotności względnej do 85%. Bezpośrednio przed gruntowaniem powierzchni należy wymieszać części A i B (mieszać ok. 1 minutę) za pomocą mieszadła malarskiego i wiertarki aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Mieszanina nadaje się do użycia maks. do 30 minut w temperaturze 20°C od chwili zmieszania. Po tym czasie podkład nie nadaje się do użytku. Almacoat Primer należy nakładać wałkiem malarskim jednowarstwowo do grubości 100-200 ?m (100-200g/m2). Czas schnięcia podkładu wynosi około 3-4 h w temperaturze 20°C. Maksymalny czas do nałożenia powłoki polimocznikowej Almacoat wynosi 24 h. Jeżeli zaplanowane prace nie zostaną wykonane w ciągu 24 h, powierzchnia musi być reaktywowana. Reaktywacja zagruntowanej powierzchni polega na zwilżeniu jej rozpuszczalnikiem typu aceton lub MEK i ponownym nałożeniu warstwy Almacoat Primer Steel.
Nakładanie Almacoat Floor
Powłoka Almacoat Floor jest dostępna w opakowaniach 2 × 50 l i 2 × 200 l. Przed uruchomieniem maszyny natryskowej należy dokładnie wymieszać część B (Poly), tak aby uzyskać jednolity kolor cieczy (osadzanie pigmentu w czasie przechowywania jest zjawiskiem normalnym i niepogarszającym właściwości produktu). Komponenty A i B należy podgrzać do temperatury 20-30°C, używając systemu recyrkulacji i grzałek maszyny natryskowej. Nastawy natrysku dla produktów Almacoat: ciśnienie 160-180 barów, temperatura składnika A i B 65°C - 85°C. Operator może dostosowywać nastawy maszyny w podanych granicach w zależności od warunków otoczenia oraz od rodzaju stosowanych dysz. Nastawy temperatury składnika A i B powinny być takie same i równe temperaturze ustawionej na wężach natryskowych. Przed rozpoczęciem natrysku należy upewnić się co do parametrów natryskiwanego produktu poprzez próbny natrysk i ocenę szybkości i jakości utwardzania produktu. Do nakładania powłok zaleca się zespół 2-3-osobowy, w tym jednej osoby kontrolującej wskazania maszyny podczas natrysku (ciśnienia robocze A i B) oraz poziom składników A i B w beczce. Nie należy prowadzić natrysku do zupełnego wyczerpania składników w beczkach! Podczas obsługi maszyny i manipulacji z pistoletem natryskowym należy stosować się do zaleceń producenta maszyny. Zaleca się natryskiwanie produktu w sposób krzyżowy, tzn. góra-dół, prawo-lewo w celu uzyskania jednolitej grubości na całej powierzchni. Podczas nakładania powłok powstaje "mgiełka" rozpylonego produktu, która może osiadać na przedmiotach, powodując trudne do usunięcia zabrudzenia. Dlatego też należy zabezpieczyć narażone powierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywanych prac. Maksymalny czas, w którym można natryskiwać kolejną warstwę Almacoat Floor na warstwę nałożoną uprzednio wynosi 6 h. Natrysk kolejnych warstw Almacoat w czasie powyżej 6 h może skutkować gorszą przyczepnością każdej kolejnej warstwy. Po przekroczeniu tego czasu należy powierzchnię zwilżyć rozpuszczalnikiem (aceton) i/lub przygotować powierzchnię dyskiem ściernym w celu uzyskania lepszej przyczepności.
Komentarze (0)