Szybka wymiana kolorów – nowe wyzwania dla linii automatycznych instalowanych w lakierniach usługowych
Rozwój technologiczny nie omija branży „proszkowej”. Nowoczesne systemy malowania proszkowego pozwalają w znaczący sposób przyspieszyć sam proces malowania, jak również operacje dodatkowe, do których zaliczamy zmianę koloru farby.
Na rynku panuje wiele opinii, że w firmach wykonujących usługi malowania proszkowego nie można zaaplikować linii automatycznej ze względu na małą elastyczność takiego procesu. Rozwiązania proponowane przez firmę ECO-LINE pozwalają uzyskać znaczą elastyczność i niezależność procesu malowania proszkowego. W zależności od potrzeb klienta i dopuszczalnej przerwy technologicznej firma oferuje kilka opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest linia wyposażona w jedną kabinę automatyczną do malowania długich serii i dodatkową kabinę bezodzyskową do malowania krótkich serii.
Schemat - kabina automatyczna i poniżej kabina ręczna bez odzysku do krótkich serii.
Kabiny dielektryczne ze stanowiskami ręcznymi wyniesionymi.
Ściany nad podłogą wykonane są z modułowego, nieprzewodzącego „sandwicza” PCV. Z tego względu odkładanie farby proszkowej na ściankach jest minimalne. Dzięki temu czyszczenie kabiny jest bardzo szybkie i zmiana koloru może być wykonywana w łatwy i szybki sposób. Opadające na dno kabiny cząsteczki proszku są stale zbierane i transportowane do systemu obiegu farby proszkowej. Panele boczne oraz sufit kabiny odpychają farbę proszkową. W konsekwencji otrzymujemy optymalną dystrybucję proszku na detalach i lepszą jakość końcową produktu. Ilość farby proszkowej w cyklu odzysku jest mniejsza w stosunku do kabiny ze stali inox, ponieważ większa ilość proszku osiada bezpośrednio na detalach. W konsekwencji odzysk proszku jest bardziej wydajny, z tego względu, iż mniejsza i stała ilość farby proszkowej w obiegu w znacznym stopniu wpływa na skuteczność odzyskową cyklonu.
Komentarze (0)