• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(64)/2010

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Szybka wymiana kolorów – nowe wyzwania dla linii automatycznych instalowanych w lakierniach usługowych


    Rozwój technologiczny nie omija branży „proszkowej”. Nowoczesne systemy malowania proszkowego pozwalają w znaczący sposób przyspieszyć sam proces malowania, jak również operacje dodatkowe, do których zaliczamy zmianę koloru farby.


    Na rynku panuje wiele opinii, że w firmach wykonujących usługi malowania proszkowego nie można zaaplikować linii automatycznej ze względu na małą elastyczność takiego procesu. Rozwiązania proponowane przez firmę ECO-LINE pozwalają uzyskać znaczą elastyczność i niezależność procesu malowania proszkowego. W zależności od potrzeb klienta i dopuszczalnej przerwy technologicznej firma oferuje kilka opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest linia wyposażona w jedną kabinę automatyczną do malowania długich serii i dodatkową kabinę bezodzyskową do malowania krótkich serii.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W rozwiązaniu pokazanym na schemacie długie serie malujemy w kabinie automatycznej z użyciem aplikacji automatycznych G.A.TECH, natomiast krótkie serie malujemy w kabinie ręcznej. Czas potrzebny na przełączenie kabin, a co za tym idzie, możliwości malowania inną farbą, wynosi kilkadziesiąt sekund. Oczywiście rozwiązanie to nie pozwala na bardzo szybką zmianę farby w kabinie automatycznej. W tym celu należałoby wyposażyć linię w nowoczesną kabinę dielektryczną o krótkiej strefie automatycznej z wyniesionymi stanowiskami do domalowań ręcznych, wyposażoną w dodatkowe funkcje (odmuch dna i ścian kabiny podczas pracy, odwracane dno kabiny, odmuch pistoletów). Dodatkowo proponować warto nowoczesne centrum kolorów, które integruje system aplikacji z systemem dozowania i odzysku farby.

    833037.jpg

    Schemat - kabina automatyczna i poniżej kabina ręczna bez odzysku do krótkich serii.

    833038.jpg

    Kabiny dielektryczne ze stanowiskami ręcznymi wyniesionymi.


    Ściany nad podłogą wykonane są z modułowego, nieprzewodzącego „sandwicza” PCV. Z tego względu odkładanie farby proszkowej na ściankach jest minimalne. Dzięki temu czyszczenie kabiny jest bardzo szybkie i zmiana koloru może być wykonywana w łatwy i szybki sposób. Opadające na dno kabiny cząsteczki proszku są stale zbierane i transportowane do systemu obiegu farby proszkowej. Panele boczne oraz sufit kabiny odpychają farbę proszkową. W konsekwencji otrzymujemy optymalną dystrybucję proszku na detalach i lepszą jakość końcową produktu. Ilość farby proszkowej w cyklu odzysku jest mniejsza w stosunku do kabiny ze stali inox, ponieważ większa ilość proszku osiada bezpośrednio na detalach. W konsekwencji odzysk proszku jest bardziej wydajny, z tego względu, iż mniejsza i stała ilość farby proszkowej w obiegu w znacznym stopniu wpływa na skuteczność odzyskową cyklonu.

    Tagi: EcoLine,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...