• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Tworzywa Sztuczne

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    System lakierowy Seevenax od firmy Mankiewicz pozwala w jednym przejściu na gruntowanie i lakierowanie tworzyw sztucznych dla branży lotniczej. Lakiery elementów konstrukcji spełniają ważne zadania odnośnie bezpieczeństwa samolotu. Chronią element przez cały okres życia samolotu przed korozją, są wysoce elastyczne i funkcjonalne. Elementy z tworzyw sztucznych są obecnie coraz częściej stosowane w lotnictwie, wykazują jednak gorszą jakość powierzchni niż tradycyjne aluminium.

    W branży lotniczej lakierowane powierzchnie muszą być perfekcyjnie gładkie. Tradycyjne procesy nakładania powłok składały się dotychczas z wielu kroków, aby uzyskać taką jakość powierzchni. Wymagało to dużej liczby pracowników oraz dużo czasu i innych zasobów. Warstwy wypełniacza i primera musiały być nakładane osobno i każdorazowo suszone między kolejnymi lakierowaniami.


    Brak suszenia między warstwami


    Producent lakierów z Hamburga Mankiewicz opracował rozwiązanie dla tych praco- i czasochłonnych etapów procesu. Różne lakiery niezbędne do uzyskania perfekcyjnego elementu można teraz lakierować metodą "mokrym na mokre". Oznacza to, że można zrezygnować ze wszystkich pośrednich suszeń. Różne rodzaje wypełniaczy, jak również primer i warstwy kryjące, mogą być lakierowane jedna na drugą, co daje oszczędność czasu procesu do 40% i jednocześnie zwiększa wydajność produkcji. W sumie daje to znaczny potencjał do oszczędności dla lakierni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jednym z użytkowników jest Banos AYA (AYA) z hiszpańskiego Toledo, spółka-córka działającego na całym świecie koncernu Aernnova. AYA produkuje i montuje małe elementy konstrukcji z metalu i kompozytów, między innymi dla Airbusa. Zatrudnionych jest tam okresowo do 100 pracowników. Firma sama wytwarza elementy, które potem lakieruje. Zaliczają się do tego zarówno małe elementy metalowe dla OEM, jak również kompozytowe elementy konstrukcji dla OEM-ów i TIER1. Montaż dużych modułów nie należy jednak do głównych obszarów działania firmy AYA. Gotowe elementy i małe podzespoły wysyłane są do montażu do Aernnova (TIER1) lub bezpośrednio do odpowiedniego producenta samolotów.


    1638bardziej_001.jpg

    Po pierwszym przebiegu procesu z nową metodą lakierowania "mokrym na mokre" pracownicy Banos AYA prezentują rezultaty na kilku typowych komponentach, które firma produkuje i lakieruje dla Airbusa. Źródło: AYA


    Sześć linii lakierniczych


    W siedzibie firmy w przemysłowej dzielnicy Toledo zainstalowanych jest sześć linii lakierniczych. Dodatkowo zatrudniani są podwykonawcy z tej dziedziny. Proces lakierniczy przebiega manualnie, nie jest w żaden sposób zautomatyzowany. Komponenty metalowe są frezowane lub poddawane obróbce w różnych maszynach do obróbki CNC. Wytwarzanie elementów kompozytowych przebiega automatycznie, jeśli pozwala na to złożoność elementu.

    Obróbka wstępna wykonywana jest tylko w przypadku komponentów metalowych. Zastosowanie znajdują tu: anodowanie na bazie kwasu winowo-siarkowego jako najnowocześniejsza metoda obróbki wstępnej (TSA), jak również anodowanie kwasem chromowym (CAA) czy bezchromowa obróbka konwersyjna. Lakierowanie odbywa się przy użyciu wszystkich powszechnie stosowanych procesów, które jednak muszą być zatwierdzone przez OEM-y. Systemy lakierowe na bazie wody zostały wprowadzone do AYA dopiero niedawno przez Mankiewicza. Od tego czasu stosowane są systemy lakierów zarówno na bazie wody, jak również zawierające rozpuszczalniki. AYA dąży jednak do tego, aby docelowo w całości przestawić się na systemy na bazie wody. Ze względu na wymaganą wielkość produkcji, suszenie wspomagane jest przez strefy z ogrzewaniem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...