• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Tworzywa Sztuczne

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Nowy proces


    Proces wprowadzania technologii malowania "mokrym na mokre" trwał łącznie prawie rok, od początkowego pomysłu do wdrożenia w praktyce. Bieżąca produkcja rozpoczęła się latem 2014 roku. Za zmianą procesu lakierowania w AYA przemawiały dwa główne powody. Po pierwsze, były to wymagania środowiskowe. Metoda malowania "mokrym na mokre" doprowadziła do znacznej redukcji wysokich wartości lotnych związków organicznych (VOC), których emisja jest nieunikniona przy stosowaniu lakierów rozpuszczalnikowych. Po drugie, były to wymagania dotyczące wydajności produkcji, którą udało się znacząco podnieść. Zapotrzebowanie na produkty AYA jest coraz większe i prognozuje się jego dalszy wzrost w przyszłości.


    Lakiery na bazie wody


    Decyzja o wprowadzeniu zmiany oparta była na chęci spełnienia obu tych punktów. Najpierw zdecydowano się przejść na produkty na bazie wody od Mankiewicza, ze względu na możliwość znacznej redukcji VOC. Poza tym, przy zastosowaniu tych produktów i możliwej przy tym metodzie malowania "mokrym na mokre", chodzi o znany i sprawdzony proces, który znacznie skraca czas produkcji. Te korzyści skłoniły AYA do zmiany zarówno produktów, jak i procesów. Lakierowanie "mokrym na mokre" daje możliwość nakładania warstwy lakieru bezpośrednio na poprzednią bez czekania na jej wyschnięcie. Niezbędne jest jedynie wstępne odparowanie. Proces ten może przebiegać między innymi z następującymi produktami: Seevenax Primer Series 313-01/-02/-81/-82, Seevenax Spray Filler 314-11 oraz Seevenax Topcoat Series 311-03/-83.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    AYA zyskuje przede wszystkim na następujących właściwościach lakieru: całkowita siła krycia jest możliwa przy tylko jednej warstwie. W ten sposób można zredukować czas produkcji oraz ilość zastosowanego materiału i uzyskać przez to oszczędność finansową. Również lakierowanie metodą "mokrym na mokre" prowadzi do skrócenia czasu produkcji.

    Do nakładania farby można stosować każdy rodzaj aplikacji natryskowej. Wykorzystywanie jednego utwardzacza do wszystkich powlekań Mankiewicza na bazie wody umożliwia zastosowanie metody "mokrym na mokre" przy nakładaniu zarówno gruntu, jak i lakieru kryjącego. System ten nadaje się szczególnie do stosowania w mieszalnikach, urządzeniach dozujących farbę oraz w zastosowaniach automatycznych, jak urządzeniach do natryskiwania powierzchni czy aplikacjach przy użyciu robota. Doskonałe właściwości technologiczne gwarantują dokładne lakierowanie krawędzi i kantów również przy złożonych geometriach.


    Mankiewicz Gebr. & Co.


    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...