• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Czwarte prawo antykorozji


    Omawiana we wszystkich możliwych aspektach problematyka bezpieczeństwa i ochrony pracy przy technologiach obróbki powierzchni chyba nigdzie nie nabiera tak istotnego znaczenia, jak w dziedzinie robót antykorozyjnych. Ze szczególną mocą przejawia się ona w „antykorozji ciężkiej”, gdzie zbiór powszechnie znanych zagrożeń, jak palność czy toksyczność materiałów ochronnych, powiększają dodatkowe „specyfiki” branżowe, z których przynajmniej dwa są na tyle unikalne, że zasługują na zapisanie ich w prawie nazwanym „Bezpieczeństwa nigdy za dużo”. Oba są związane z pojęciem „skali robót” i dotyczą jednorazowego narażenia dużej liczby osób wynikającego z miejsca pracy oraz ilości przerabianych materiałów.


    Treść tego prawa stanie się bardziej zrozumiała po wyjaśnieniu, że zdecydowana większość robót związanych z montażem powłok chemoodpornych wykonywana jest przez liczne, nawet kilkudziesięcioosobowe zespoły pracownicze, wprowadzane jednocześnie do wnętrz ogromnych zbiorników, długich na setki metrów przewodów rurowych i kominów o wysokości do 300 metrów. Tam - na wielopoziomowych rusztowaniach, w labiryncie przejść, drabin i luków komunikacyjnych, przy bardzo ograniczonych drogach łączących ich ze światem zewnętrznym, przy zawsze ograniczonym, sztucznym oświetleniu, w bezpośrednim sąsiedztwie zwojów kabli, przewodów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych – wykonują oni operacje monterskie, polegające na gruntowaniu podłoża, malowaniu go klejem, gumowaniu, laminowaniu, szpachlowaniu, natryskiwaniu a wszystko to przy użyciu materiałów zawierających benzyny, estry, ketony, styren i wiele innych podobnych komponentów, charakteryzujących się palnością, zdolnością do tworzenia mieszanek wybuchowych oraz zawsze wyższą od zerowej szkodliwością toksykologiczną.

    1095bezpieczenstwa_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rusztowania. Jeszcze bywa i tak…

    1095bezpieczenstwa_002.jpg


    Taki ekstremalny zbiór zagrożeń powodowany jest przede wszystkim rozmiarami wielu współczesnych „frontów robót”, z których rekordowe wymagają naklejenia 50 ton gumy przy użyciu 10 ton gruntów, klejów i rozpuszczalników aplikowanych z 30 poziomów roboczych. Niewiele mniejsze ilości żywic natryskiwanych pochłania komplet kanałów spalin i aparatury pomocniczej w elektrowniach a w każdym wypadku - przynajmniej szacunkowo – trzeba liczyć pół kilograma lotnej substancji odparowywanej „pod nosem” montera z każdego metra kwadratowego gumowanej powierzchni. Całość operacji musi być wykonywana w miarę szybko, gdyż klimatyzacja wnętrz – choćby najlepsza – jest po pierwsze tylko częściowo skuteczna, a po drugie – bardzo kosztowna ze względu na ogromne zapotrzebowanie mocy i zaangażowanie niezbędnych urządzeń. Dlatego terminy robót są z reguły napięte, praca musi być wykonywana w systemie „24h/24h” i – szczególnie w elektrowniach – rozpoczęta i zakończona z dokładnością „co do godziny”.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ pomasik 1 ponad rok temu Co do tematu klimatyzacji, to interesuje mnie serwis klimatyzacji samochodowej w Krakowie. Czy znacie ten - https://www.irmarserwis.pl/ofe... ? Ewentualnie macie jakiś inny, który jest godny uwagi?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji