Odpowiednie zaprojektowanie i dopasowanie urządzeń poprawia bezpieczeństwo
Pył to małe drobinki unoszące się w powietrzu, które są tak lekkie i małe, że z łatwością wdychane są do organizmu człowieka przez nos i usta. To właśnie rozmiar tych drobinek i ich chemiczny skład determinują oddziaływanie na zdrowie człowieka. Wyróżnia się główne dwa typy pyłów, choć podziałów jest więcej: 1 - wdychalny, 2 - respirabilny. "Wdychalny pył" dotyczy większych drobinek, które w dużej mierze są filtrowane przez nos i gardło. "Respirabilny pył" to mniejsze drobinki docierające do płuc, a nawet innych organów. Długie przebywanie w zapylonym pomieszczeniu może być niebezpieczne.
Pylenie jest powodowane przez wiele czynników organicznych i nieorganicznych. Nieorganiczne pochodzą z metali, chemikaliów, kamieni, np. cement, węgiel, beton, talk, piasek, farby, lakiery. Organiczne z kolei pochodzą na przykład z tekstyliów, drewna, skór, zboża i mąki. W mieszaninie organicznych pyłów można znaleźć również zarodniki grzybów i drobnoustrojów.
Komora do odciągu klejów wodnych z wentylatorem, Nawara Serwis.
Firmy mają obowiązek kontrolować niebezpieczne substancje i koniecznie zadbać o bezpieczne wykonywanie prac, zapewniając przy tym zdrowe miejsce pracy. Oznacza to, że nie wystarczy założyć pracownikom maski na twarz i pozwalać im pracować w zapylonym środowisku. W pierwszej kolejności należy upewnić się, aby powietrze podczas pracy było jak najmniej zapylone. Rozwiązaniem są odciągowe instalacje zintegrowane z systemem filtracji.
Jak pracować bezpiecznie w zapylonych miejscach pracy?
Podążaj za instrukcjami zamieszczonymi przy materiałach powodujących pylenie i używaj ich zgodnie z zaleceniami. Zwróć uwagę na przestrzeganie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy i eliminowanie zagrożeń mogących wystąpić podczas pracy, np. piktogramy informujące o założeniu odzieży ochronnej. Usuwaj gromadzący się pył za pomocą odciągowych instalacji połączonych z filtrowaniem powietrza. Przed spożywaniem posiłków zadbaj, aby pracownicy mogli umyć ręce i twarz i aby ich odzież była oczyszczona z pyłu w drodze do domu.
Jarosław Tylutki
menedżer marketingu systemów odpylania i filtracji w Nawara Serwis
Komentarze (2)