Wtórne wykorzystanie wód popłucznych z operacji technologicznych podczas stosowania procesu cienkowarstwowego fosforanowania manganowego obniża koszty, chroni środowisko
Sauer-Danfoss Inc. jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży systemów hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych oraz części wykorzystywanych przede wszystkim jako wyposażenie urządzeń mobilnych. Sauer-Danfoss, którego dochody w 2009 r. szacowano na około 1,2 miliarda dolarów, posiada swoje centra produkcji, sprzedaży i badawczo-rozwojowe w Europie, obu Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku.
Polityka firmy Sauer-Danfoss wymaga stosowania procesów przyjaznych środowisku, dlatego obniżenie emisji ma ogromny wpływ na projektowanie nowych linii produkcyjnych. We Wrocławiu (Polska) produkowane są silniki hydrauliczne i elementy do tych silników. Przy produkcji tych części stosuje się proces cienkowarstwowego fosforanowania manganowego. Firma Sauer-Danfoss postanowiła wykorzystać urządzenie do destylacji próżniowej, marki VACUDEST® produkowane przez firmę H2O Steinen (Niemcy), do uzdatniania wód popłucznych z operacji powlekania, ponieważ okazało się ono najbardziej przydatne. Ponadto, system pozwala na 100-proc. wtórne wykorzystanie wody technologicznej przez zawrócenie jej do procesu produkcji i tym samym umożliwia wdrożenie produkcji metodą praktycznie bezściekową. Wytwarzanie cienkowarstwowych powłok podczas fosforanowania manganowego wymaga dużych objętości wody do płukania po każdym stadium procesu. Szczególnie w ostatniej fazie płukania stosuje się bardzo duże ilości wody celem otrzymania powłok o odpowiedniej wysokiej jakości. Przy projektowaniu instalacji, pracownicy firmy Sauer-Danfoss przebadali kilka alternatywnych rozwiązań dotyczących wytwarzania oraz odpowiedniej obróbki wody do płukania.
Obróbka fizykochemiczna
Ta metoda wymaga stosowania systemu zmiękczania wody, techniki odwróconej osmozy oraz wymiany jonowej do wytwarzania odpowiedniej ilości wody do płukania potrzebnej w procesie. Woda przeznaczona do płukania w pierwszym etapie procesu jest zobojętniana, następnie wytrąca się zanieczyszczenia przez dodanie odpowiednich substancji chemicznych i flokulantów. Substancje stałe i osady są oddzielane przez filtrację i usuwane przez przekazanie do odpowiedniej firmy zajmującej się zagospodarowaniem i/lub niszczeniem odpadów. Przesącz może być przekazany do sieci kanalizacyjnej, jednak ograniczenia prawne muszą być dokładnie przestrzegane, zwłaszcza w zakresie zawartości metali ciężkich. Koszty inwestycji są stosunkowo niskie dla poszczególnych etapów instalacji, jednak proces ten nie jest pozbawiony ścieków, a zużycie świeżej wody oraz koszty eksploatacji są wysokie. I to właśnie te wysokie koszty eksploatacji, wymagające dużego nakładu pracy, zużycia chemikaliów oraz dodatkowego ponoszenia nakładów na ich utylizację, spowodowały, że Sauer-Danfoss zdecydował się na rezygnację z tej metody.
Komentarze (0)