• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 6

    Występowanie korozji na różnych elementach i konstrukcjach stalowych


    Korozja jest zagadnieniem obszernym i nie sposób opisać ją omawiając kilka kwestii związanych z danym obszarem działania, dlatego w artykule skupiono się tylko na korozji atmosferycznej. Faktem jest, że zagraża wszelkiego rodzaju konstrukcjom stalowym, obojętnie czy jest to felga samochodu osobowego, burta przyczepy rolniczej lub konstrukcja hali przemysłowej. Na pomalowanych powierzchniach najczęściej objawia się w postaci wybrzuszeń (pod którymi oddziałuje), łuszczących się pęcherzy, rdzawych plam i odpadających warstw lakieru [1]. Po czasie może objąć swym działaniem cały element.


    Zjawisko korozji oddziałuje głównie w warunkach dużej wilgotności. Nie tworzy się w trakcie panowania niskich temperatur (poniżej 0°C), a także w miejscach ogrzewanych, które charakteryzują się obecnością suchego powietrza [2]. Działanie korozji polega na takim wpływie czynników zewnętrznych, które powodują zmianę własności materiału, pogarszając jakość i wymuszając konieczność dokonywania napraw. Z reguły korozja zaczyna oddziaływać na powierzchni materiału. Bardzo często towarzyszy jej powstawanie zgorzeliny (rys. 1), która wyglądem przypomina cienkie płaty rozwałkowanego kruchego ciasta, nałożone jeden na drugim. Odrywanie się poszczególnych warstw wiąże się z pocienieniem ścianek stali i powstawaniem zagłębień (wżerów).

    1434bledy_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 1. Zgorzelina wynikająca z długotrwałego oddziaływania korozji.


    Korozja atmosferyczna, jak sama nazwa wskazuje, występuje w powietrzu i bardzo często w środowisku zanieczyszczonym gazami spalinowymi. Duże zasolenie panujące w miejscach nadmorskich ma również negatywny wpływ na jej powstanie.

    Okazuje się, że elementy konstrukcji pokryte zanieczyszczeniami (błotem, kurzem, pyłem itp.) mogą być najbardziej zagrożone wystąpieniem korozji. Dzieje się tak, ponieważ zatrzymując wilgoć jeszcze agresywniej oddziałują na stal niż w miejscach suchych i czystych. W celu efektywnego oddalenia w czasie widma rozwoju korozji, elementy należy do tego odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu tylko o pokrycie stali ochronną warstwą farby, czy poddaniu danego elementu cynkowaniu, ale również o inne bardzo istotne kwestie. Warto spojrzeć na problem korozji z szerszej perspektywy.


    1434bledy_002.jpg

    Rys. 2. Uszkodzona (zdarta) warstwa farby, powierzchnia stali pokryta rdzą.

    1434bledy_003.jpg

    Rys. 3. Konstrukcje zbiorników; a) niepoprawna, b) poprawna [2].


    Faza projektowania jest pierwszym etapem, w którym należy przemyśleć sprawy związane z wytworzeniem danej konstrukcji, możliwościami montażowymi i zabezpieczeniem jej specjalną antykorozyjną powłoką. Oprócz tego, powinno się zwrócić uwagę na późniejszą eksploatację - warunki panujące w danym miejscu (czy będzie znajdować się wewnątrz pomieszczenia, czy na zewnątrz). Spoglądanie w przyszłość, przedstawiające pewną wizję dotyczącą stosowania danej konstrukcji pomoże właściwie zaprojektować poszczególne detale, zważywszy na miejsce pracy danego elementu - kto i jak będzie się nim posługiwał i ewentualnie, czy w razie przecieków będzie możliwe samoczynne odprowadzenie wody.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...