Mniejsza prędkość osadzania
Mimo że chromowanie dekoracyjne w elektrolicie chromu (III) jest obecnie standardem, to istnieje kilka wyzwań związanych z procesami opartymi na chromie(III). Na przykład, prędkość osadzania jest mniejsza niż w tradycyjnych elektrolitach z chromem sześciowartościowym. Fakt ten należy uwzględnić podczas planowania inwestycji związanych z urządzeniami oraz przy wymianie elektrolitów w posiadanych urządzeniach.
Dla dodatkowej kąpieli chemicznej lub w razie potrzeby, łączonej chemiczno-elektrolitycznej, w posiadanych urządzeniach musi znajdować się wystarczająco dużo miejsca. Odnośnie koloru występują tu pewne ograniczenia w porównaniu do kąpieli na bazie chromu(VI). Wymagane przez niemieckie stowarzyszenie branżowe FGK (Fachverband Galvanisierte Kunststoffe) wartości L wg modelu LAB są osiągane. Elektrolit chromu trójwartościowego wymaga większych wysiłków konserwacyjnych, co generuje wyższe koszty konserwacji i koszty osobowe.
Zastosowane i wypróbowane w praktyce
W przedsiębiorstwie usługowym Emil Weiss GmbH & Co. KG z miejscowości Mitwitz-Steinach niedaleko Kronach we Frankonii, które wyspecjalizowało się w uszlachetnianiu m.in. w niklowaniu i chromowaniu mebli wg projektu oraz elementów zabudowy sklepowej, stosowany jest elektrolit chromowo-siarczanowy Saphir 2000 firmy Kiesow. Potrzebne do tego typu obróbki żywice adsorbujące oraz instalacje do ich oczyszczania zostały adekwatnie dopasowane.
Po kilku miesiącach produkcji przedsiębiorstwo przekonało się o wydajności zastosowanego systemu. Elektrolit tego typu jest wykorzystywany w przypadkach, kiedy chromowanie chromem sześciowartościowym napotyka na problemy ze względu na kształt geometryczny elementów. Różnice w kolorze obu chromowanych powłok są praktycznie bez znaczenia. W kwestii wytrzymałości na korozję wewnętrznych przestrzeni uszlachetnianych elementów technologia Saphir jest przekonywująca.
Chromowanie w przyszłości
W przyszłości chromowanie w kąpieli chromu trójwartościowego będzie coraz częściej wykorzystywaną technologią w obróbce powierzchni, nawet jeśli kwestia dopuszczenia kąpieli zawierających chrom sześciowartościowy zostanie rozstrzygnięta na korzyść użytkowników. Jej zastosowanie w branży samochodowej i/lub urządzeń sanitarnych, w których powłoki chromowe są postrzegane jako powłoki techniczne, jest obecnie oceniane sceptycznie. W tym przypadku potrzebne są jeszcze dalsze badania, testy międzylaboratoryjne i wiele innych, aby dalej definiować różne wymagania wobec powłok chromowych i ewentualnie je ulepszać. Procesy chromowania oparte na chromie trójwartościowym będą w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu i będą nieodłączną częścią przyszłości.
Metallchemie Polska Sp. z o.o.
Komentarze (0)