Ze względu na konieczność przeprowadzenia procedur formalnych dla organizowanej lakierni w odpowiedniej kolejności i zakresie, działania takie podzielić należy na trzy etapy:
ETAP 1 - postępowanie przedprojektowe
1/0 Miejscowy plan zagospodarowania terenu/warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT)
Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac nad projektem technologicznym uzyskać należy z urzędu gminy lub urzędu miasta wypis z uchwały miejscowego planu zagospodarowania terenu, podając nr działki, której dotyczyć będzie inwestycja. Dokument ten dla celów projektowych zostać musi w oryginale potwierdzony przez urząd, ale jego odpis z treścią i opisem pobrać można z witryny internetowej urzędu. Zapisy zawarte w tym dokumencie wykluczyć mogą realizację planowanego przedsięwzięcia we wstępnie zakładanym zakresie, dlatego analiza planu zagospodarowania jest niezbędna przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac projektowych i procedur formalnych, a nawet przed ich zleceniem. W przypadku braku planu miejscowego lub wygaśnięcia daty jego obowiązywania, należy przeanalizować ewentualne ryzyko finansowe związane z koniecznością opracowania projektu technologicznego i karty informacyjnej lub raportu w sytuacji, gdy odpowiedni urząd wyda decyzję odmowną dla ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu zastępujących formalnie miejscowy plan zagospodarowania terenu. Do wystąpienia o wydanie WZiZT konieczne są dane z części projektu technologicznego i prawomocna decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych wydana w oparciu o K.I.P. lub raport.
W celu przeprowadzenia adaptacji istniejącego obiektu lub jego części na potrzeby lakierni konieczne jest dostarczenie projektantowi technologii podkładu architektonicznego z wymiarami rzutu parteru obiektu i jego przekrojami. Dokumentacja taka może być archiwalnym projektem budowlanym lub wykonaną inwentaryzacją stanu istniejącego.
1/1 Projekt technologiczny
Pierwszym krokiem prowadzącym do wykonania kompletnej dokumentacji projektowej lakierni jest przygotowanie szczegółowego opracowania technologicznego z częścią opisową i rysunkami przyjętych rozwiązań oraz lokalizacją pomieszczeń i urządzeń. Projekt taki zawierać musi wszystkie dane techniczne i informacje konieczne do opracowania dokumentacji formalnej wniosków i wystąpień do urzędów oraz szczegółowe wytyczne dla wszystkich projektantów branżowych biorących udział w procesie projektowym. Dokumentacja wskazywać powinna także sposób wykonania zadania w zakresach budowlanych i instalacyjnych dotyczących specjalistycznych urządzeń i magistrali. W treści projektu wskazane zostać powinny obowiązujące regulacje prawne w poruszanym temacie, wytyczne technologiczne oraz normy PN lub EN związane z bezpieczeństwem maszyn i urządzeń, przyjętymi założeniami dla instalacji oraz funkcją wyznaczonych stref. Projekt uwzględniać musi, poza wieloma wymogami, pakiet przepisów związanych z szeroko rozumianą ochroną i oddziaływaniem lakierni na środowisko, jednocześnie wymogi związane z zabezpieczeniami i bezpieczeństwem obiektu w zakresie ochrony przed wybuchem i pożarem, a także uwarunkowania określone w przepisach budowlanych, a szczególnie w rozporządzeniu warunki techniczne, jakim odpowiadać powinny budynki i ich usytuowanie oraz w rozporządzeniach wydanych na podstawie ustawy Prawo Budowlane. Do opracowania technologicznej części projektu inwestor lub użytkownik przedstawić musi program planowanego przedsięwzięcia określający rodzaj lakierowanych wyrobów i ich ilość w interwale czasowym, ilość i typ najważniejszych urządzeń, rodzaj stanowisk, planowaną liczbę zatrudnionych osób i posiadane w obrębie inwestycji instalacje medialne i cele, jakie osiągnięte mają być po zakończeniu inwestycji. Wskazane jest przygotowanie szkicu planowanego obiektu z rozkładem pomieszczeń, ale zadanie to wykonać może projektant technologii w ramach koncepcji wstępnej do dalszych uzgodnień. Dla większych lakierni opracowana zostać powinna specyfikacja istotnych warunków zamówienia i realizacji inwestycji.
Komentarze (1)