• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5


    Tabela 2.


    Wady lakiernicze powstają głównie w procesie lakierowania, za wyjątkiem wad wygenerowanych przez lakierowany detal, czyli substrat. Każdy etap procesu technologicznego może wygenerować charakterystyczne dla niego wady, których odpowiednia analiza i rozpoznanie może nas doprowadzić do źródła (miejsca) problemu. Rysunek 1 przedstawia przykładowy ogólny blokowy schemat linii lakierniczej. Linia kropkowana oznacza opcję większej liczby kabin lakierniczych - ma to duży wpływ na możliwość wystąpienia charakterystycznych błędów lakierniczych w strefie ochładzania. Tak przedstawiony proces można opisać za pomocą najbardziej charakterystycznych wad mogących wystąpić na danym etapie procesu technologicznego. Próbę takiego opisu przedstawia tabela nr 1. Kilka najbardziej charakterystycznych wad zostało poddane analizie pod kątem możliwego miejsca ich wystąpienia. Nie oznacza to faktycznie, że dana wada powstała w tym miejscu, ale że ten etap procesu, a dokładniej panujące tam warunki, mogły być źródłową przyczyną powstania danego defektu. Z tego zestawienia wynika, że kabina i materiał lakierniczy są elementami procesu, na które najbardziej należy zwrócić uwagę. Oczywiście pod kątem wad przodują wtrącenia, które mogą zaistnieć praktycznie na każdym etapie procesu. Strefa ochładzania, która zazwyczaj jest bagatelizowana podczas analiz, stanowi również bardzo duży potencjał zagrożenia wystąpienia wad lakierniczych. Oznaczenia w nawiasach nawiązują do sytuacji, w której po strefie ochładzania jest kolejna kabina lakiernicza.

    1404co_004.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zdjęcie 2. Wzorce graniczne.


    W celu ograniczenia występowania wad lakierniczych należy kierować się trzema podstawowymi zasadami:

    - wykonywać dogłębnie i rzetelnie analizy wad lakierniczych

    - Jest wiele metod wykonywania takich analiz w zależności od rodzaju zaobserwowanej wady. To co jest niezmiernie ważne, to prawidłowo pobrana próbka statystyczna do badań. Musi ona reprezentować wyniki całej partii produkcyjnej. Lepiej jest wykonać mniej analiz a bardziej dokładnie.

    - skrupulatnie kontrolować proces technologiczny

    - Wady lakiernicze wynikają z błędów procesowych, dlatego im dokładniej ten proces będzie opisany i kontrolowany, tym szybciej będzie można dotrzeć do źródła problemu. Nadmiar danych, przyjmując że są one właściwie zmierzone, jest pożądany. Największy problem przy ich dużej ilości stanowi zbudowanie systemu, który w łatwy i szybki sposób pozwoli nam do nich dotrzeć i je przeanalizować.

    - świadomie wprowadzać zmiany procesowe

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...