• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 5 z 6

    Rozwiązanie systemu odzysku proszku ma wpływ na ilość zanieczyszczeń dostarczanych do aplikacji wraz z odzyskiwaną farbą proszkową. I tak, dla filtrowych systemów odzysku proszku wszystko co trafi do kabiny natryskowej osiada na filtrach i pozostaje w obiegu razem z odzyskiwaną farbą. Z upływem czasu ilość zanieczyszczeń rośnie, bo część z nich jest zbyt mała, by zostać oddzielona od odzyskiwanego proszku za pomocą przesiewania. Systemy filtrowe są właściwe do stosowania głównie dla długich serii wymalowań w jednym kolorze. Zmiana koloru jest tu zawsze problemem i wiąże się z koniecznością zapewnienia kompletu filtrów dla każdego malowanego koloru czy rodzaju farby. Dlatego też częstym wyborem jest rezygnacja z odzysku w przypadku malowania krótkich serii. Systemy cyklonowe odzysku farby przystosowane są do częstych zmian kolorów czy rodzajów farb. W cyklonach drobiny zanieczyszczeń są oddzielane od proszku odzyskowego i nie są kierowane do ponownego napylania. Jednak nie wszystkie zanieczyszczenia mogą być w ten sposób wyłapywane, czego najlepszym dowodem są podobne problemy z powstawaniem wad powłok przy braku zapewnienia odpowiedniej czystości w malarniach wykorzystujących obie metody odzysku farby.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stan sprzętu aplikacyjnego i jego prawidłowe użytkowanie pozwalają na zachowanie właściwej jakości napylania. Brak bieżącej obsługi, utrzymywania w czystości i rezygnacja z wymiany zużytych elementów spowoduje, że nawet najdroższy sprzęt renomowanej firmy będzie malował byle jak.


    Utwardzanie powłoki

    Piece konwekcyjne, w których utwardzane są farby proszkowe, łączy jedna cecha mająca wpływ na ewentualne powstawanie wad gotowej powłoki. Aby były izotermiczne i mogły gwarantować jednorodne warunki utwardzania powłok, wszystkie piece konwekcyjne muszą mieć wymuszony obieg powietrza. Jak już wiemy, ruch powietrza przenosi zanieczyszczenia. Bez różnicy, piece elektryczne, opalane olejem czy gazem właściwie pracują jedynie wtedy, gdy są utrzymywane w dobrym stanie technicznym i okresowo czyszczone. Powstawanie nieszczelności wymienników cieplnych w piecach olejowych czy gazowych jest dość częstym powodem występowania niespodziewanych problemów z jakością gotowej powłoki. Odrębnym problemem są błędy w projektowaniu pieców do utwardzania farb proszkowych. Często izotermiczne warunki utwardzania ma zapewnić bardzo duża wydajność przepływa powietrza zamiast poprawnych rozwiązań konstrukcyjnych. W takim przypadku nierzadko dochodzi w piecu do zdmuchiwania nieutwardzonej farby proszkowej z detali. Taka farba w postaci pyłu krąży w obiegu wentylacji pieca, pojawiając się później na innych detalach jako zanieczyszczenie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...