• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 1 z 10
    Przygotowanie powierzchni pod powłoki malarskie to zespół różnorodnych zabiegów prowadzących do poprawy przyczepności i trwałości tych powłok. Trwałość powłok malarskich naniesionych na różnorodne powierzchnie zależy bowiem w zasadniczym stopniu od odpowiedniego przygotowania tych powierzchni. Przyjmuje się, że około 50-70% wad powłok malarskich wynika ze złego przygotowania powierzchni. Dotyczy to zarówno dużych konstrukcji, jak i znacznie mniejszych przedmiotów o zróżnicowanej wielkości i masie.

    Przygotowanie powierzchni detali pod powłoki malarskie metodą obróbki pojemnikowej



    Literatura firmowa, szczególnie producentów farb i lakierów, czy normy dotyczące obróbki powierzchni pod powłoki malarskie (PN-EN ISO 8501-1) wymieniają następujące stosowane najczęściej metody: czyszczenie szczotkami lub szlifierkami (St), obróbka strumieniowo-ścierna (Sa), czyszczenie ogniowe (Fl) i trawienie (Be). Z wymienionych metod obróbka strumieniowo-ścierna traktowana jest jako podstawowa metoda przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie. Dotyczy to szczególnie wyrobów stalowych i żeliwnych [1]. Wymagania w stosunku do powierzchni wyrobów stalowych oczyszczanych metodą strumieniowo-ścierną są szczegółowo opisane w normach ISO 8501, 8502, 8503 i 8504. Przyjmuje się, że powierzchnie tych wyrobów powinny być oczyszczone w stopniu Sa 2? lub Sa 3.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powierzchnie pokrywane powłokami ochronnymi powinny być czyste do "białego" metalu, posiadać odpowiednią chropowatość, a ponadto powinny być pozbawione wypływek oraz ostrych krawędzi. Uzyskanie takich wymagań, szczególnie w przypadku małych i bardzo małych detali, metodami obróbki strumieniowo-ściernej jest bardzo trudne, a często wręcz niewykonalne.

    Z niezrozumiałych powodów brak jest w dostępnej literaturze analizy problematyki przygotowania powierzchni detali pod powłoki malarskie metodami obróbki roto-wibracyjnej w pojemnikach, nazywanej też obróbką pojemnikową. Jest to przecież powszechnie stosowana metoda obróbki, szczególnie detali o masie jednostkowej od kilku do 250 g. Ta powszechność dotyczy również polskiego przemysłu. Niniejsze opracowanie powinno w pewnym stopniu wypełnić tę lukę.


    Zadania procesu obróbki pojemnikowej

    Obróbka roto-wibracyjna w pojemnikach to coraz częściej stosowana metoda obróbki gładkościowej różnorodnych przedmiotów, szczególnie produkowanych masowo [2-3].

    W czasie trwania obróbki pojemnikowej mają miejsce następujące procesy istotne dla przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie:

    - usuwanie warstw powierzchniowych (tlenkowych, tłuszczu itp.),

    - usuwanie zadziorów, stępianie i zaokrąglanie ostrych krawędzi (przy czym zadziory i zalewki odlewów o grubości powyżej 0,4 mm powinny być usunięte przed obróbką pojemnikową przy użyciu ściernic lub ściernych pasów bezkońcowych),

    - wygładzanie ścierne powierzchni przedmiotów i nadanie jej oczekiwanej gładkości.


    Udział procentowy każdego z tych procesów w konkretnej obróbce zależy od rodzaju przedmiotu, sposobu jego wytworzenia, materiału z którego został wytworzony oraz stanu jego powierzchni przed obróbką.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...