W wygładzarkach wibracyjnych ważnym czynnikiem mającym zasadniczy wpływ na intensywność procesu obróbki jest możliwość regulacji amplitudy drgań pojemnika roboczego, a także możliwość zmiany prędkości ruchu wsadu roboczego wygładzarki (obrabiane detale z kształtkami), a w przypadku wygładzarek rotacyjno-kaskadowych regulacji prędkości obrotowej stożkowego dna wygładzarki.
Wśród czynników związanych z mediami, a mających wpływ na efekty procesu obróbki pojemnikowej należy wymienić:
- rodzaj kształtek ściernych (ceramiczne, żywiczne),
- zdolność skrawna kształtek ściernych,
- wielkość i geometrię kształtek ściernych,
- rodzaj płynów wspomagających obróbkę i wielkość ich dozowania w jednostce czasu,
- proporcje składników wsadu roboczego (kształtek i detali poddawanych obróbce).
Rys. 6. Kształtki żywiczne do obróbki detali z metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych pod powłoki malarskie: AXC (granatowe), AX (brązowe), AXP (zielone), AXK (niebieskie).
Kształtki ceramiczne to podstawowe narzędzia zalecane do obróbki detali stalowych przygotowywanych do nakładania powłok malarskich Powinny one posiadać odpowiednio wysoką zdolność ścierną. W tabl. 1 zamieszczono podstawowy wykaz kształtek ceramicznych zalecanych do obróbki detali stalowych pod powłoki malarskie.
Do tej obróbki detali stalowych należy stosować kształtki ceramiczne, które odznaczają się wysoką zdolnością ścierną. Są to kształtki oznaczone w tabl. 1 symbolami AA (najwyższa skrawność), A, B i BD (najmniejsza skrawność). Do obróbki w wygładzarce wibracyjnej należy też stosować duże kształtki gwarantujące odpowiednio duże naciski na obrabiane detale. Wybór wielkości i geometrii kształtek uzależniony jest od kształtu obrabianych detali [8]. Na rys. 5 zamieszczono zestaw typowych kształtek ceramicznych stosowanych do obróbki detali stalowych pod powłoki malarskie.
Kształtki o charakterystyce AXC posiadają najwyższą zdolność skrawną i takie kształtki powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność usunięcia największego naddatku z obrabianych detali. Detale obrabiane przy użyciu takich kształtek uzyskają powierzchnie o największej chropowatości. Jest to powierzchnia odpowiednia do nanoszenia najgrubszych powłok malarskich.
Komentarze (0)