• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 6 z 10

    W przypadkach, gdy nie jest niezbędne tak intensywne usuwanie naddatku, stosować można kształtki o mniejszej zdolności skrawnej, czyli kształtki o charakterystyce AX, czy najmniejszej zdolności skrawnej z wymienionych, czyli AXP. W niektórych przypadkach, np. klamki znalowe, detale wstępnie przygotowywane są za pomocą narzędzi ściernych nasypowych, usuwane są linie podziału i większe wady powierzchniowe. Nadawana jest wtedy wstępna chropowatość powierzchni. Następnie w wygładzarce pojemnikowej przy pomocy kształtek o niskiej skrawalności zaokrąglane są tylko krawędzie.

    Należy uwzględnić fakt, że wybierając do procesu obróbki kształtki żywiczne, czy też ceramiczne o najwyższej zdolności skrawnej, należy się liczyć z dużym ich zużyciem w jednostce czasu. Istnieje potwierdzona praktyką produkcyjną zasada, że wzrostowi skrawności kształtek towarzyszy zawsze wzrost ich zużywalności. Kształtki o najmniejszej zużywalności to więc kształtki o małej skrawności. Należy więc przyjąć, że dążenie do uzyskania powierzchni detali o odpowiednio wysokiej chropowatości wymagane pod powłoki malarskie wiąże się ze stosowaniem kształtek o dużej zużywalności.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podobnie jak w przypadku kształtek ceramicznych istotna jest również wielkość i geometria kształtek. Muszą być one dostosowane do rozmiarów i kształtu obrabianych detali.


    155608.jpg

    Tablica 2. Kształtki ścierne żywiczne zalecane do obróbki detali z metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych pod powłoki malarskie.


    Udział procentowy detali obrabianych w jednostce objętości wsadu roboczego, czyli stosunek objętości detali do objętości kształtek ściernych, posiada bardzo duży wpływ na efekty procesu obróbki. Przyjmuje się, że stosunek objętości kształtek do objętości obrabianych detali powinien się zawierać w przedziale od 3:1 do 6:1 [2]. W analizowanym tutaj przypadku obróbki, gdzie chodzi głównie o usunięcie warstw tlenkowych, zwiększenie chropowatości powierzchni, usunięcie zadziorów i zaokrąglenie ostrych krawędzi detali dopuszczalny jest większy udział przedmiotów w stosunku do ilości kształtek roboczych.

    Obróbka powierzchni detali w wygładzarkach pojemnikowych przed naniesieniem na nie powłok malarskich przeprowadzana jest na mokro z udziałem wodnych roztworów płynów wspomagających. Przebieg procesu obróbki uzależniony jest od rodzaju płynu wspomagającego i wielkości jego dozowania. Poszczególni producenci oferują wiele odmian płynów wspomagających, których skład surowcowy spełnia wymogi konkretnego procesu obróbki, np. płyny stosowane do obróbki detali stalowych muszą zawierać m.in. składniki antykorozyjne i odtłuszczające środki powierzchniowo czynne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...