• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5


    Przygotowanie powierzchni

    Poprawnie przeprowadzone przygotowanie powierzchni przed malowaniem nie może być przyczyną powstawania wad gotowej powłoki. Problem pojawia się wtedy, gdy zostanie popełniony jakiś błąd. Do najczęściej popełnianych należy wybór niewłaściwego sposobu przygotowania powierzchni bądź niestosowanie się do zaleceń dostawców. Wykorzystanie obróbki strumieniowo-ściernej jako jedynego procesu przygotowania jest tego dobrym przykładem. Ścierniwo usuwa mechanicznie wierzchnią warstwę materiału, pozostawiając z wyglądu czystą srebrzystą powierzchnię. Niestety, jeśli na powierzchni były tłuste pozostałości, to nie dość, że nie zostaną usunięte, ale zanieczyszczą ścierniwo, które używane potem wielokrotnie, będzie przenosiło tłuszcz na inne czyszczone powierzchnie. Dlatego w takiej sytuacji konieczne jest przed malowaniem zastosowanie obróbki chemicznej, np. odtłuszczania z pasywacją i płukaniem. Właściwe odtłuszczenie ma decydujące znaczenie dla jakości uzyskiwanych powłok we wszystkich procesach malowania. Jego brak jest podstawową przyczyną złego zwilżania powierzchni przez farby proszkowe i w konsekwencji powstawanie wad powłoki w postaci rybich oczek, czy braku przyczepności na dużych powierzchniach wymalowań.

    1344dlaczego_002.jpg


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wady powodowane przez złą jakość powłoki cynkowej.

    1344dlaczego_003.jpg


    Powłoka nałożona na źle odtłuszczoną powierzchnię.


    Czasem mamy do czynienia z detalami wykonanymi z materiałów, które sprawiają szczególne problemy przy malowaniu proszkowym. Można do nich zaliczyć odlewy o niskiej gęstości i stal cynkowaną ogniowo. Tego typu podłoża wymagają czasem przed malowaniem, prócz standardowych procedur, dodatkowych zabiegów, które mogą zniwelować (choć nie zawsze) zaniedbania popełnione na wcześniejszych etapach procesu technologicznego. Zła jakość odlewów czy powłoki cynkowej niejednokrotnie uniemożliwia nałożenie powłok proszkowych o akceptowalnym wyglądzie i dostatecznych własnościach ochronnych. W wielu przypadkach kłopoty z uzyskaniem właściwej jakości gotowej powłoki pojawiają się, gdy na malowanej powierzchni pozostają nie do końca spłukane pozostałości aktywnych substancji chemicznych używanych w procesie przygotowania. Są one widoczne najczęściej w postaci osadów niezwiązanych z podłożem. Mają wpływ na pogorszenie zwilżania powierzchni, przez co obniżają przyczepność farby do podłoża i dodatkowo czasem znacząco obniżają jej własności ochronne.


    Farba proszkowa

    Farby proszkowe aplikowane we właściwy sposób nie są częstą przyczyną kłopotów z uzyskaniem spodziewanej jakości wymalowania. Oczywiście, problemów przysparzają głównie produkty wadliwe, które nie powinny trafić na rynek.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...