• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Artykuły branżowe

    Budownictwo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4


    Malowanie proszkowe było standardowym procesem technologicznym przez długie lata. Farba proszkowa jest tu nakładana przy użyciu pistoletu elektrostatycznego, co zapewnia, że utrzymuje się ona na powierzchni metalu. Stałe wiązanie pomiędzy warstwą farby proszkowej a powierzchnią metalu pojawia się już podczas kolejnego procesu - polimeryzacji farby.

    - Powierzchnie pokryte farbami proszkowymi są o wiele mniej podatne na uderzenia i rysy niż powierzchnie pokrywane przy pomocy farb płynnych - mówi Lohmann. - Co więcej, zachowują one swój kolor przez wyjątkowo długi okres i łatwo mogą być czyszczone przy pomocy środków dezynfekujących.

    Ponadto, codzienna dezynfekcja nie wykazuje ujemnego oddziaływania na antydrobnoustrojowe właściwości warstwy farby proszkowej.

    - Niezależnie od korzyści higienicznych, stosowanie proszkowej farby antydrobnoustrojowej jest ważnym narzędziem marketingowym - wyjaśnia Jakob Hoffmann. - Posiadanie punktu sprzedaży tego rodzaju farby na niektórych rynkach międzynarodowych ma znaczenie nadrzędne. Przyczyna tkwi w tym, że niektóre zaproszenia do składania ofert przetargowych często obejmują szczegółowe specyfikacje kolorów.


    W Niemczech jednakże korzyści higieniczne przewyższają inne profity, częściowo za sprawą częstszych kontroli gabinetów ENT przez władze publicznej służby zdrowia. Urządzenia dla gabinetów ENT są malowane warstwą farby proszkowej w drobnej strukturze. Przez tę lekko chropowatą powierzchnię początkowo użytkownicy zostali wprawieni w zakłopotanie, ponieważ gładkie wykończenie uważane jest za łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Herbert Lohmann jest jednak w stanie rozwiać wszelkie tego rodzaju zastrzeżenia. - Do osiągnięcia efektu strukturalnego używamy teflonu, powierzchnie takie są łatwiejsze do czyszczenia niż te, do których użyto farby o strukturze gładkiej - mówi. - To tak jak czyszczenie patelni pokrytej teflonem.


    1311dlugotrwala_003.jpg

    Fot. 3. Poszczególne elementy są najpierw powlekane elektrostatycznie warstwą POLYFLEX® STERIDUR II w procesie ręcznym, a następnie polimeryzowane.


    Czy pokrywanie powierzchni przy pomocy antydrobnoustrojowej farby proszkowej wymaga stosowania techniki specjalnej lub specjalnego procesu technologicznego? Według Börgera, przy stosowaniu posiadającej atest farby proszkowej firmy Heinemann stosowanej do pokrywania mebli odpowiedź brzmi: nie. Meble są malowane w trakcie normalnego procesu technologicznego malowania proszkowego. Najpierw stosowana jest powłoka gruntowa a następnie odbywa się pokrywanie jej farbą proszkową wierzchnią w drobnej strukturze. Gwarantuje to, że meble firmy Heinemann odpowiadają najwyższym kryteriom dotyczącym jakości i wyglądu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...