• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 20 minut

    Strona 2 z 9


    Technologię tę jako pierwsza opracowała i opatentowała firma Church&Dwight Co. Inc jako ARMEX® Cleaning and Coating Removal System. Nowością tego sposobu czyszczenia jest specjalnie wytworzone i spreparowane ścierniwo z kwaśnego węglanu sodu NaHCO3 (wodorowęglan sodowy, soda oczyszczana, soda do pieczenia), który jest od dawna znany i stosowany jako proszek do pieczenia, do produkcji napojów, w medycynie, w gaśnicach pianowych itp. Soda jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, a odczyn roztworów wodnych jest słabo alkaliczny. Typowy kwaśny węglan sodu jest drobnoziarnisty, a ze względu na właściwości wchłaniania wody i wilgoci, łatwo zlepia się i zbryla w nieregularne cząstki. Opracowanie przez wynalazców technologii wytwarzania regularnych krystalicznych cząstek sody oczyszczonej o odpowiednim kształcie i ściśle wyodrębnionym składzie wielkości ziaren, powlekanych preparatem hydrofobowym, powstrzymującym zjawisko zawilgocenia sprawiło, że znalazła ona zastosowanie w delikatnej i precyzyjnej obróbce strumieniowo-ściernej.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podczas usuwania typowych powłok, ścierniwo sodowe wymaga czasu pracy zbliżonego do obróbki strumieniowo-ściernej ścierniwami mineralnymi. Przy konwencjonalnym usuwaniu powłok malarskich potrzebna ilość ścierniwa jest wagowo 35-200 razy większa od usuniętej powłoki. Natomiast ilość ścierniwa sodowego jest średnio 5 razy mniejsza niż ścierniw mineralnych. Znacznie większy koszt ścierniw sodowych jest kompensowany mniejszymi kosztami usuwania, składowania, utylizowania i transportu ścierniwa i odpadu. Podczas obróbki ścierniwami mineralnymi, zwłaszcza żużlami odpadowymi (pomiedziowym, poniklowym, wielkopiecowym, konwerterowym lub paleniskowym), powstaje odpad złożony z mieszaniny materiału ściernego i usuniętej powłoki malarskiej, która to mieszanina jest klasyfikowana w całości jako odpad niebezpieczny (szczególnie podczas usuwania powłok malarskich zawierających metale ciężkie). W przypadku użycia technologii sodowania wystarczy odpady spłukać wodą i odseparować cząstki usuniętej powłoki i zanieczyszczeń przez sedymentację lub filtrację, a pozostały roztwór wylać do ścieków (zależnie od lokalnych przepisów ochrony środowiska, roztwór ten może służyć jako środek buforowy wywierający korzystne skutki w procesie oczyszczania ścieków).


    Kruchość cząstek miękkiego ścierniwa sodowego powoduje, że skrawanie obrabianego materiału podczas obróbki nie występuje lub występuje w niewielkim stopniu naruszenie materiału podłoża. Cienkie powłoki mogą być usuwane z powierzchni takich materiałów, jak aluminium, szkło, stopy miedzi, stale, granit, beton, drewno, tworzywa sztuczne, kompozyty, laminaty itp., bez zmiany chropowatości podłoża. W przypadku renowacji wielowarstwowej powłoki malarskiej można przeprowadzić obróbkę usuwającą warstwę uszkodzoną i pozostawienie nieuszkodzonej warstwy bliższej podłoża. Istnieje więc możliwość usuwania wszystkich powłok ochronnych po kolei. W przypadku obróbki elementów stalowych nie ulega zmianie profil chropowatości podłoża, jak również nie ulegają zmianie naprężenia w warstwie wierzchniej metalu obrabianego. Jest to cecha szczególnie istotna podczas obróbki elementów cienkościennych. Nie jest wymagane maskowanie szklanych, mosiężnych itp. części. Obróbka nie uszkadza też łożysk, uszczelnień i innych ruchomych elementów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...