- Jeśli temperatura robocza części oczyszczanej jest równa lub wyższa od temperatury 140-160°F (60-71°C) to pozostałość wodorowęglanu sodu może być korozyjna (powstaje węglan sodu)
- Trudność usuwania pozostałości, szczególnie w ich styku z pęknięciami, szczelinami, zakamarkami, wgłębieniami. Pozostałości mogą ukrywać się pod częściami złącznymi
- Pracochłonne, czasochłonne czynności wymagane do usuwania pozostałości na częściach po obróbce
- Usuwa tylko rdzę nalotową
- Soda jest tak miękka, że nie chropowaci podłoża
- Producenci farb odradzają stosowanie tej technologii do samolotów i samochodów
Wodorowęglan sodu jest bardzo reaktywny. Dlatego konieczne jest usunięcie wszystkich pozostałości przed nałożeniem powłoki na oczyszczone podłoże. Jeżeli którykolwiek ślad sody pozostanie na powierzchni (najczęściej w stykach i wzdłuż krawędzi itp.), istnieje duża szansa, że może reagować z powłoką, powodując wiele problemów, najczęściej w postaci rozwarstwienia. Wodorowęglan sodu reaguje z kwasami i innymi materiałami w powłoki, które tworzy źródło dwutlenku węgla. Powstający gazowy CO2 pod formowanym filmem powłoki może spowodować pęcherze na powierzchni, a nawet delaminację powłoki. Sodowanie nie jest najlepszym wyborem dla hobbystów i majsterkowiczów. Stosowanie wody z kwasem octowym dla neutralizacji pozostałej na powierzchni sody może być problematycznym rozwiązaniem, bo można przesadzić z kwasowością. Dobrą zaś praktyką jest możliwie dokładne zdmuchiwanie pyłu rozbitej sody z powierzchni po suchej obróbce strumieniowej sodą, czystym i osuszonym sprężonym powietrzem.
Zużycie ścierniwa sodowego
Zużycie kwaśnego węglanu sodu jest bardzo niskie, gdyż na 90 minut lub więcej czasu obróbki zużywa się tylko 50 funtów sody (22,65 kg), co sprawia, że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie na jednostkę powierzchni.
Koszt oczyszczenia powierzchni
Ceny kilograma ścierniwa sodowego w firmie SodaBlast System Polska kształtują się od 1,55 zł/kg do 2,10 zł/kg, a Heavy-Duty i Anti-Rust 4,90 do 5,50 zł/kg. Koszt oczyszczenia powierzchni jest zbliżony do piaskowania, ponieważ zużywa się 10 razy mniej sody niż piasku lub żużla odpadowego (pomiedziowego). Soda jest 10 razy droższa i koszty procesów kształtują się następująco: odtłuszczanie i usuwanie sadzy - 1,50 zł/m2, usuwanie farb olejnych i chlorokauczukowych - 2,50 do 3,50 zł/m2, usuwanie farb proszkowych i systemów epoksydowo-poliuretanowych - 5,00 zł/m2. Usuwanie każdym rodzajem ścierniwa sodowego SBS jest jednakowe, gdyż tańsze ścierniwa są odpowiednio mniej wydajne.
Komentarze (0)