• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 20 minut

    Strona 9 z 9


    Należy stosować typowe okulary do ochrony oczu podczas obróbek strumieniowo-ściernych, a podczas obróbki "na mokro" - okulary nieprzemakalne. Wymagane jest zakładanie odzieży ochronnej stosowanej w obróbce strumieniowo-ściernej. Nie ma specjalnych wymagań związanych z używaniem środków ARMEX®. Kwaśny węglan sodu jako główny składnik ścierniwa ARMEX® jest klasyfikowany jako niedrażniący lub minimalnie drażniący oczy. Brak oddziaływania na skórę, przewód pokarmowy i układ oddechowy. Kwaśny węglan nie jest toksyczny. Jest materiałem naturalnym, niemającym wpływu na środowisko podczas składowania. Utylizacja tego produktu powinna być zgodna z przepisami ogólnymi oraz przepisami lokalnymi. Ten produkt nie zalicza się do odpadów niebezpiecznych zdefiniowanych w dyrektywie EU Directive 01/689/EEC. Ze względu na nietoksyczny charakter środka dopuszcza się spłukiwanie ścierniwa ARMEX® do sieci kanalizacyjnej. Powłoki usuwane podczas obróbki należy separować, zbierać i utylizować oddzielnie. Mogą być wymagane dodatkowe badania potwierdzające brak wpływu ścierniwa na środowisko i związane z tym ewentualne dodatkowe zezwolenia (np. na spłukiwanie ścierniwa do sieci kanalizacyjnej). Należy przedsięwziąć środki ostrożności przeciwko wyładowaniom statycznym podczas suchej obróbki.


    Soda przewyższa zdecydowanie usuwanie powłok preparatami chemicznymi, szlifowanie papierem ściernym i szczotkowanie ręczne i obrotowe, konkuruje z suchym lodem, granulatem szklanym, ścierniwami plastikowymi, piankowymi i roślinnymi (łupiny orzecha, ziarnami zbóż, kruszonymi kolbami kukurydzy). Należy uznać, że proces sodowania jest odpowiedni do wyrobów i konstrukcji cienkościennych oraz wyrobów precyzyjnych.


    W następnym numerze "Lakiernictwa Przemysłowego" opiszę urządzenia do sodowania i parametry obróbki poszczególnych procesów.


    Marek Marcinkowski

    Spis literatury dostępny w redakcji

    e-mail: redakcja@lakiernictwo.net.