Granulat szklany jako nowe ekologiczne ścierniwo
Granulat szklany jest ścierniwem uniwersalnym, gdyż może być stosowany do obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni wszystkich materiałów oraz stanowi doskonałą alternatywę dla piasku kwarcowego stosowanego na sucho (wyeliminowanego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej od 1.05.2005 roku) oraz innych ścierniw dopuszczonych do stosowania, takich jak żużel pomiedziowy, paleniskowy, wielkopiecowy, konwerterowy i ścierniw mineralnych (granat, oliwin, staurolit, piasek cyrkonowy). Jest konkurencyjny dla nich pod względem ekologicznym i cenowym.
W wyniku wszechstronnego przebadania granulatu szklanego i jego porównania z innymi ścierniwami przestał on być ścierniwem niszowym, przewidzianym tylko do matowania (satynowania). Badania wykonano w USA i Wiekiej Brytani pod kątem ich właściwości technicznych, technologicznych, toksykologicznych i ochrony środowiska. Brak negatywnego wpływu na środowisko jest szczególną zaletą granulatu szklanego i dlatego zaczął być stosowany w terenie otwartym, w środowisku wiejskim, miejskim i przemysłowym, bez konieczności jego usuwania. Z tego też powodu ogłoszono go w USA jako ścierniwo „New Age”. Należy też wspomnieć, iż granulat szklany nie wykazuje zagrożenia BHP dla operatorów oczyszczarek, ani nie przyczynia się do powstania choroby zawodowej zwanej krzemicą (ma zawartość wolnej krystalicznej krzemionki SiO2 mniejszą niż 0,1%). Inne dopuszczone do obróbki strumieniowo-ściernej na sucho ścierniwa zawierają dużo więcej, bo około 1% wolnej krzemionki. Wartości graniczne toksyczności pyłów granulatu szklanego też mieszczą się poniżej normy. Granulat szklany przeznaczony do obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni wyprodukowany jest ze szkła sodowo-wapiennego pochodzącego z odpadów szkła opakowaniowego (butelkowego) lub budowlanego (okiennego).
Charakterystyka granulatu szklanego jako ścierniwa
Pośród wielu innych produktów oferowanych na polskim rynku granulat szklany charakteryzuje się szczególnymi właściwościami:
- Własności fizyczne [2]
Twardość: 6-7 w skali Mosha
Niski ciężar właściwy: 2,5-2,6 kg/dcm3
Niski ciężar nasypowy – 1,4 kg/l
Kolor – biały lub kolorowy (bezbarwny, bursztynowy, zielony, morski, mieszanina kolorów)
Kształt – ostrokrawędziowy
Zapach – obojętny
Waga po prażeniu mniejsza o ~0.17%
Temperatura mięknięcia – do 600°C
Temperatura topienia – ~980°C
Brak palności
Brak wybuchowości
- Własności chemiczne [2]
Komentarze (0)