• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    951dwz_004.jpg

    Fotografia 3. Stopień zniszczenia kulek szklanych po pneumatycznej obróbce aluminium przy ciśnieniu 0,4 MPa (4 bary).


    3) Trwałość kulek szklanych należy rozpatrywać dwojako. Dla potrzeb nadawania powierzchni chropowatości, ich trwałość można określić jako 5 do 8 razy (niektórzy producenci podają nawet 20- do 30-krotną możliwość ponownego użycia [10]). Jest to zależne od wielkości stosowanego ciśnienia, kąta nachylenia strumienia ściernego i twardości obrabianego materiału (patrz jednak na fotografię 3). Zachowanie okrągłego kształtu ziaren jest, moim zdaniem, możliwe najwyżej przy 3-krotnym zawróceniu. Uważa się ich trwałość za wyższą od piasku i popularnego w Polsce żużla pomiedziowego (odpadu z huty miedzi), lecz mniejszą od elektrokorundów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    4) Mała masa właściwa kulek szklanych oraz niska, porównywalna z piaskiem twardość, jak też duża zawartość ziaren okrągłych sprawia, że przy użyciu kulek szklanych uzyskuje się stosunkowo małe wydajności chropowacenia powierzchni (~ 8m2/h do Sa3 przy ciśnieniu 4,5 bara i dyszy ϕ 10 mm) oraz zużycie kulek na oczyszczenie powierzchni ~ 3,5 kg/m2 (przy 10-krotnym użyciu), a więc nie przy wybłyszczaniu ani kulowaniu. W tych warunkach należałoby użyć piasku kwarcowego i żużla pomiedziowego w ilości ponad 50 kg.

    5) Poziom wskaźnika parametru chropowatości Ra na stali nierdzewnej rzędu 1,5 do 3 μm (RZ ~7,5 do 15 μm), zależnie od ciśnienia i kąta nachylenia dyszy. [12]

    6) Niski ciężar właściwy i mała skrawność kulek szklanych jest jednak cechą pozytywną dla niektórych ich specjalnych zastosowań:

    - gdy zależy na pozostawieniu kształtu i wymiarów przedmiotów kulkowanych po precyzyjnej obróbce (części w przemyśle samochodowym, lotniczym, turbiny parowe i gazowe, narzędzia precyzyjne, takie jak pilniki, wiertła, frezy i rozwiertaki oraz narzędzia chirurgiczne, przyrządy pomiarowe, precyzyjna armatura, formy do wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych, gumy, szkła i metali lekkich)

    - do usuwania nagarów na powierzchniach metalowych (cylindry silników spalinowych samochodowych i lotniczych, wnętrza lufy broni palnej)

    - obróbki powierzchni odlewów i wyrobów hutniczych miękkich materiałów, takich jak aluminium, a nawet zaokrąglania ostrych krawędzi i nadawania chropowatości powierzchni wyrobów z tworzyw sztucznych

    - szerokie zastosowanie znalazły kulki szklane w operacjach strumieniowego, dynamicznego utwardzania powierzchni metali („kulowaniu”) głównie części motoryzacyjnych i konstrukcji narażonych na korozję zmęczeniową. Kulowanie ma też za zadanie podwyższenie twardości powierzchni metalowych w celu wzmocnienia powierzchni podlegających tarciu, silnym naprężeniom zginającym i rozciągającym oraz wibracji (podwyższa „wytrzymałość zmęczeniową od 25 do 100% i odporność na korozję”) [10]). Utwardzaniu podlegają na przykład zębatki kół, wały korbowe, drążki kierownicze, elementy przekładni i układu kierowniczego, sprężyny, ogniwa łańcuchów itp. części maszyn.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...