• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 5 z 6

    - do usuwania zabarwień powierzchni stali nierdzewnej po jej spawaniu oraz do czyszczenia spawów stali nierdzewnej, zgorzeliny powstałej po procesie obróbki cieplnej i po elektrodrążeniu oraz powierzchni po lutowaniu. Obróbka spawów stali nierdzewnej i powierzchni sąsiednich ma na celu nie tylko jej oczyszczenie oraz względy estetyczne, ale posiada istotny wpływ na unikanie powstania korozji międzykrystalicznej i zmęczeniowej. Korozja ta następuje z powodu wprowadzenia w miejscach spawania i w jej okolicach podczas spawania obróbki skrawaniem i szlifowania spawów miejscowych naprężeń rozciągających. Obróbka strumieniowo-ścierna powierzchni wprowadza korzystne w tym przypadku naprężenia ściskające, „neutralizujące naprężenia rozciągające” nie tylko na powierzchni, ale i w głębszych warstwach materiału. Obróbka chemiczna powierzchni stali nierdzewnej nie usuwa naprężeń, a więc pełni tylko funkcję wizualnego i estetycznego czyszczenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    7) Stosowane są one często do tak zwanego satynowania i ujednolicania wyglądu powierzchni, usuwania śladów uszkodzeń powierzchniowych, usuwania zadziorów i innych obróbek, takich jak „wybłyszczania” bądź usuwania refleksów świetlnych powierzchni. Używane są zwłaszcza do dekorowania powierzchni metali, szkła, tworzyw sztucznych.

    8) Używa się też kulek do delikatnego usuwania powłok lakierowych z metalu, kamienia, betonu i drewna oraz tworzyw sztucznych w celu ich renowacji, zwłaszcza wyrobów zabytkowych.

    951dwz_005.jpg

    Fotografia 4. Wyobrażenie plastyczne operacji technologicznych kulek szklanych. [13]


    Kulki szklane są stosowane w urządzeniach do obróbki strumieniowo-ściernej pneumatycznej z otwartym obiegiem ścierniwa (z ewentualnym zawracaniem za pomocą łopaty) lub zamkniętym (w kabinach obsługiwanych ręcznie lub automatycznych i komorach) z systemem podawania ścierniwa suchego ciśnieniowo ze zbiornika pod ciśnieniem, inżektorowo, to jest zasysanie przez strumień powietrza ze zbiornika bez ciśnienia (najczęściej w kabinach) i bezpyłowo, czyli w urządzeniach posiadających głowice, wewnątrz której operuje strumień ścierniwa z powietrzem i odsysanie zużytego ścierniwa wraz z zanieczyszczeniami. Stosuje się też mokre urządzenia w postaci specjalnych dysz zraszających z podłączonym strumieniem wody, zwilżających suche ścierniwo oraz wysokociśnieniowe urządzenia ze strumieniem wody zasysających ścierniwo inżektorowo, jak też urządzenia wytwarzające strumień wody pod ciśnieniem, do których wprowadza się pod ciśnieniem strumień mieszaniny ścierniwa z powietrzem. Znane są też urządzenia, w których zawiesina ścierniwa w wodzie wyrzucana jest w postaci strumienia wody pod ciśnieniem lub ze wspomaganiem strumienia sprężonego powietrza. Kąt nachylenia strumienia ściernego do podłoża ≤60° (przy kulowaniu >60°). Odległość dyszy od powierzchni kulkowanej: 30 do 50 cm zależnie od twardości i grubości oraz wielkości obrabianego materiału [10]. Wielkość dyszy jest zależna od wielkości nominalnej kulek szklanych, które pokazuje tabela 2.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...