• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(93)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.01.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 1 z 6
    Technologia farb proszkowych może być uważana za jeden z najbardziej ekologicznych procesów aplikacji, prowadzących do uzyskania wysokiej jakości powłok malarskich. Z tego powodu jest ona głównym tematem doświadczeń prowadzonych w laboratorium technik aplikacji na kierunku Inżynieria Chemiczna/Kolor i Farba na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Esslingen.

    Pomiary grubości nieutwardzonych warstw farb proszkowych



    Część testów jest wykonywana przez bardzo niedoświadczonych studentów i dla przyspieszenia procedury prowadzonych testów został zastosowany z dużym powodzeniem i jest używany jako wyposażenie standardowe, produkowany przez firmę INNOTEST AG, ultradźwiękowy miernik grubości powłok proszkowych przed utwardzeniem SaveCoat7®. Artykuł opisuje rezultaty analiz podstawowej dokładności i powtarzalności tego urządzenia pomiarowego oraz daje wskazówki jego praktycznego wykorzystania w terenie.


    Aplikacja farb proszkowych podczas edukacji

    Co roku około 50 inżynierów zostaje absolwentami kierunku Inżynieria Chemiczna/Kolor i Farba na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Esslingen. Inżynierowie farb z Esslingen mogą z powodzeniem pracować w wielu istotnych sektorach przemysłowych, od dostawców surowców dla farb, do finalnych użytkowników nakładających powłoki malarskie, stając się samoistną marką towarową w tej branży. Podczas nauki studenci przez około pół semestru zajmują się tematami z zakresu zastosowania techniki i projektowania systemów. W tym czasie wiodącym przedmiotem jest użytkowa technika laboratoryjna. Studenci muszą stosować i optymalizować wiele praktycznie ukierunkowanych technologii aplikacji, od kataforezy do flokowania. Oczywiście nie może być pominięte malowanie proszkowe, jako jedna z najbardziej przyjaznych środowisku metod aplikacji wysokiej jakości powłok. Tematem związanych z tą technologią doświadczeń jest nakładanie za pomocą aplikatorów powłok proszkowych o grubości i jakości dobranych dla uzyskania pożądanych cech użytkowych. Ćwiczenia prowadzone są przy wykorzystaniu różnych kształtów strumienia proszku (okrągły i płaski) oraz przy różnym sposobie nadawania ładunku (korona i tribo). Do testów, prócz typowych małych paneli laboratoryjnych, wykorzystuje się również bardziej skomplikowane detale, np. o profilu w kształcie U.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Biorąc pod uwagę ograniczony czas ćwiczeń, bardzo ważne jest uzyskanie pierwszych zadowalających wyników najszybciej jak to jest możliwe, szczególnie w odniesieniu do części studentów będących osobami całkiem niedoświadczonymi w zakresie technologii farb proszkowych. Pomocna w tym jest ultradźwiękowa technologia pomiaru grubości nieutwardzonej warstwy proszku. Dzięki tej metodzie możliwa jest weryfikacja niewłaściwej grubości powłoki prawie natychmiast po jej napyleniu i/lub podjęcie decyzji o przemalowaniu całego detalu po odmuchaniu go z napylonego proszku. Miernik grubości SaveCoat7® produkcji INNOTEST AG jest używany do realizacji tego zadania od dwóch lat.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...