• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(93)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.01.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    Na rys. 2 przedstawiono porównawcze wyniki średniego pomiaru osiągniętego przez dwóch studentów. Dla lepszej czytelności wyników został wybrany jeden z dwóch punktów pomiarowych.

    Jak widać, niezależnie od zastosowanego materiału, farby proszkowej i grubości nałożonej warstwy, SaveCoat7® jest w stanie odczytać prawidłowo grubość powłoki po utwardzeniu. W związku z tym zastosowanie SaveCoat7® można kwalifikować jako metodę pomiarową zintegrowaną z produkcją. Jest również oczywiste, że urządzenie odczytuje dla obu rodzajów proszków grubości warstw przeciętnie większe o 3-4 µm, w porównaniu do czujnika magnetyczno-indukcyjnego (MID). Znaczną poprawę dokładności można uzyskać poprzez dodatkową precyzyjną regulację zintegrowanego oprogramowania urządzenia (ustawienie współczynnika skurczu proszku, zakres 80-120%). Skala pomiaru może być dostosowana indywidualnie do podanych warunków (materiału proszkowego, typu elektrostatyki, temperatury, wilgotności, itp.). W odniesieniu do występujących zwykle podczas malowania odchyłek grubości rzędu 5-10 µm, wykryte różnice są oczywiście dopuszczalne. Dlatego studenci celowo zrezygnowali z wprowadzania precyzyjnej regulacji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Odchylenia standardowe skalkulowane z odczytów powtarzanych w każdym punkcie pomiarowym zawierają się pomiędzy 1,5 a 1,8 µm. Dla zachowania przejrzystości, te wartości nie są przedstawione na rys. 2. Zgodnie z wynikami zastosowania analizy ANOVA, różnice pomiędzy zmierzonymi grubościami powłok na panelach testowych są znaczne. Określając dokładniej: pod względem czysto statystycznym istnieje więcej niż 95% pewności, że średnie grubości warstwy powłoki odczytane na różnych panelach przez SaveCoat7® są różne. Ponadto, dla uzyskanych wartości nie jest znaczące, który student dokonuje pomiaru, jak również zależność pomiędzy studentem a miejscem pomiaru. Dlatego powtarzalność SaveCoat7® w opisanych warunkach idealnych można uznać jako bardzo dobrą.


    Doświadczenia studentów podczas praktycznego stosowania SaveCoat7®

    W ciągu ostatnich dwóch lat około 100 potencjalnych inżynierów wykorzystywało do pomiaru grubości powłoki proszkowej bezpośrednio po aplikacji miernik SaveCoat7®. Głównym tematem ćwiczeń było pomalowanie paneli laboratoryjnych powłokami o grubościach warstwy od 30 do 110 mikrometrów, głównie w celu określenia zdolności krycia farby oraz określenia możliwych skutków wstecznej jonizacji, występującej podczas ładowania koronowego przy większych grubościach napylonej warstwy. Testy zostały przeprowadzone dla różnych materiałów oraz farb do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. W przeciwieństwie do omówionych powyżej pomiarów, sonda urządzenia była trzymana i naprowadzana ręcznie. Jedynym wymaganiem dotyczącym obsługi urządzenia było wykonanie wielu pomiarów w różnych miejscach na panelu testowym, w celu wykrycia ewentualnych niejednorodności grubości warstwy farby. Badane panele umieszczano na większej płycie tła (wielkości ok. 0,5 x 0,5 m?) wyposażonej w jeden hak do zawieszania, co nie daje gwarancji skutecznego unieruchomienia. Dlatego też niektóre grupy studentów zdejmowały po aplikacji panele i kładły je na podłodze kabiny proszkowej, aby uzyskać bardziej niezawodne pozycjonowanie dla realizacji pomiarów miernikiem SaveCoat7®. Podczas aplikacji cięższych i lepiej mocowanych elementów nie powinno to być konieczne. Po utwardzeniu powłok na panelach, jako odniesienie wykonywane były pomiary grubości MID, jak również określane masy nałożonej farby.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...