• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2


    1597wzorce_002.jpg

    Tabela 1. Wyniki pomiarów wzorców połysku w trzech instytutach pomiarowych.


    Skutkiem wywodzenia spójności pomiarowej od dwóch różnych wzorców niezdefiniowanych w sposób identyczny jest to, że wszystkie dalsze wzorce i urządzenia opierające się na nich powielają i zwielokrotniają ich błędy. W efekcie pomiar jednego elementu testowego różnymi urządzeniami o porównywalnej klasie pomiarowej może dać zupełnie różne wyniki. Tabela 1 ilustruje wyniki pomiaru czterech wzorców połysku w trzech różnych, renomowanych instytutach pomiarowych, czyli placówkach cieszących się bardzo wysokim stopniem zaufania odnośnie procedur metrologicznych. W skrajnym przypadku (płytka nr 4) różnica dla wyników przy kącie pomiarowym 20o wyniosła aż 26 jednostek (GU), co dla większości kontrolerów jakości byłoby wartością dyskwalifikującą. A przecież była to dokładnie ta sama płytka wzorcowa o zawsze tej samej wartości rzeczywistej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeszcze bardziej interesująco przedstawiają się wyniki testu przeprowadzone na przyrządach pomiarowych jednego z renomowanych producentów połyskomierzy (rys. 2.). Do testu wybrano 15 sztuk fabrycznie nowych identycznych modeli połyskomierzy, dla których producent określił odtwarzalność pomiaru na poziomie kilku dziesiątych GU. Im większa kula na wykresie, tym większy rozrzut wyników dla danego egzemplarza. Pozycja kuli odpowiada wartości średniej zmierzonej danym egzemplarzem. Na wykresie występuje tylko 14 urządzeń, ponieważ wyniki urządzenia nr 7 zostały odrzucone jako całkowicie błędne.

    Różnice w pomierzonych wartościach tego samego wzorca połysku wyniosły nawet 14 GU (od 70 do 84 GU). Tak duże różnice w uzyskanych wynikach pomiarów dokonanych urządzeniami wysokiej klasy można najprawdopodobniej tłumaczyć różnicami w wartościach połysku płytek kalibracyjnych, od pomiaru których rozpoczyna się proces mierzenia połysku.


    1597wzorce_003.jpg

    Rys. 2. Różnice wartości połysku próbki pomierzonej przy pomocy 15 egzemplarzy tego samego modelu połyskomierza.


    Powyższe przykłady pokazują, że nawet jeśli dwa przyrządy pokazują odmienne wyniki, nie musi to oznaczać, że jeden z nich mierzy błędnie lub nie zachowuje parametrów przewidzianych przez producenta.

    W drugiej części artykułu, w kolejnym numerze "Lakiernictwa Przemysłowego", omówimy praktyczne aspekty tej sytuacji oraz spróbujemy znaleźć sposób, który pomoże nam dokonywać kontroli jakości połysku przy zachowaniu dużego stopnia zaufania do uzyskanego wyniku.


    Agencja Anticorr Gdańsk

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...