• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5
    Prezentowane w tym tekście techniczne rozwiązanie malarni proszkowej jest nowatorskim, dotąd niestosowanym, a więc i niespotykanym. Jest wynikiem współpracy pracowników firm MALOW oraz BUDREM (projektodawcy i wykonawcy) i powstało na bazie zastosowanych oraz sprawdzonych praktycznych wdrożeniach w malarni powstałej wcześniej.

    Nowa inwestycja w firmie MALOW pozwoli malować 3,5 miliona metrów kwadratowych rocznie


    Firma MALOW w Suwałkach, polska własność prywatna, jest znanym w kraju, w Europie i poza nią, producentem mebli metalowych. Oferowany asortyment obejmuje meble: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, narzędziowe, medyczne, na komputery, regały stałe i systemy regałów przesuwnych (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy. Roczna produkcja wynosi około 300 tysięcy sztuk wyrobów w sześciu tysiącach wzorów, w pełnej gamie kolorystycznej, o łącznej wartości sprzedaży rzędu 120 mln złotych i jest realizowana przez ponad 500 osób.

    Procesy przygotowania powierzchni i operacje wykończeniowe są obecnie w MALOW realizowane w dwóch dużych malarniach proszkowych. Jedna z nich wielostanowiskowa, taktowa, wyposażona w sześć kabin ręcznych wraz z urządzeniami do procesów towarzyszących - umożliwia malowanie elementów wyrobów jednocześnie w sześciu kolorach. Druga malarnia, automatyczna z przenośnikiem podwieszonym o ruchu ciągłym, stosowana jest przeważnie do malowania długich serii produkcyjnych. Malarnia charakteryzuje się krótkim czasem zmiany koloru, co zapewnia jej pożądaną czasami uniwersalność.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W 2014 roku firma MALOW obchodziła uroczyście 15-lecie swojej pod tą nazwą działalności oraz równolegle jubileusze firm, z których się wywodzi: 35 lat POLAM-u Suwałki i 25 lat LITPOL-u. Niejako dla podkreślenia znaczenia tych faktów i z myślą o rozwoju zakładu rozpoczęto w tym okresie praktyczne prace przygotowawcze do realizacji inwestycji o nazwie Malow 4 w postaci kolejnego etapu innowacyjnej modernizacji. Realizacja zamierzenia umożliwi osiągnięcie wspólnego z Norwegami celu zwiększenia produkcji mebli w Polsce na rynki skandynawskie oraz dotychczasowe składające ciągle rosnącą liczbę zamówień.

    1678dwie_001.jpg

    Nowa malarnia w firmie MALOW powstała w wyniku zastosowań najnowszych rozwiązań w dziedzinie malowania proszkowego.


    1678dwie_002.jpg

    Transport podwieszony elementów określanych jako płaskie.


    Nieodzownym elementem pozwalającym osiągnięcie wyżej opisanych zamierzeń jest nowa, uruchomiona już w MALOW, trzecia z kolei malarnia proszkowa.

    Malarnia ta to właściwie dwie automatyczne malarnie zlokalizowane i działające na tej samej powierzchni produkcyjnej. Nie bezpodstawnie można powiedzieć, że powierzchnia ta (ok. 1200 m?) jest "wykorzystana w ten sposób niemal w 200 procentach". Na całej swojej długości dwa przenośniki podwieszone o ruchu ciągłym, łączące poszczególne fazy procesu, tj. zawieszania, przygotowania powierzchni (mycia), suszenia, schładzania, malowania, utwardzania powłoki i zdejmowania, przebiegają równolegle obok siebie w ruchu okrężnym. W ten sposób w tym samym czasie pracują jednocześnie dwie linie - dwie malarnie. Jedna o większych oknach przelotowych służąca do malowania podzespołów mebli gabarytowo przestrzennych (brył), druga do elementów, które określane są jako płaskie. Rozwiązanie takie, obok zalety wyżej wymienionej w postaci maksymalnego wykorzystania powierzchni, posiada również cechę równie istotną odnoszącą się do wydajności malarni. Fakt równoczesnego malowania podzespołów w przeważającej części w postaci korpusów i stelaży różnego rodzaju mebli oraz pozostałych tzw. płaskich elementów (np. drzwi, przegrody, półki) stanowiących ich wyposażenie, w znacznym stopniu skraca cykl produkcyjny liczony od momentu zawieszania detali celem pomalowania do ich montażu, czyli uzyskania gotowego wyrobu. W ten sposób realizowana jest jedna z podstawowych zasad stosowanej w firmie MALOW filozofii KAIZEN mówiąca o dążeniu do maksymalnego skrócenia czasu od planowania i rozpoczęcia produkcji do otrzymania finalnego produktu. Zastosowane w malarni rozwiązania spełniają również szereg innych wytycznych KAIZEN, jak: maksymalne wykorzystanie energii cieplnej podczas mycia, suszenia i utwardzania powłok, zmniejszenie ilości i wielkości pól odkładczych, skrócenie dróg transportowych, lepsze wykorzystanie środków transportu - czyli poprawę czynników i nośników ponoszonych kosztów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...