• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 6

    Mechanizm tworzenia się powłoki cynkowej na stopach żelaza


    Trwałość systemów duplex w warunkach środowiska korozyjnego jest rezultatem odpowiedniego przeprowadzenia dwóch procesów - cynkowania zanurzeniowego oraz malowania. Zjawiska występujące w trakcie metalizacji nie są jednoznaczne i w sposób znaczący wpływają na właściwości powierzchniowe powłoki cynkowej, a tym samym na jakość wymalowania.


    Technologia cynkowania zanurzeniowego, pomimo ponad 100-letniej historii, wciąż jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczania stali oraz odlewniczych stopów żelaza przed korozją atmosferyczną. Właściwości ochronne powłoki cynkowej można dodatkowo wzmocnić poprzez pokrycie jej powłoką lakierową. Otrzymane w ten sposób systemy duplex posiadają korzystniejsze właściwości ochronne niż odrębnie stosowane powłoki metalowe i lakierowe. Systemy duplex znajdują coraz szersze zastosowanie przemysłowe ze względu na wyższą trwałość oraz możliwość stosowania w agresywnym środowisku korozyjnym, a tendencja ta powinna się utrzymać w kolejnych latach.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zdarza się, że właściwe przeprowadzenie operacji przygotowania powierzchni przed malowaniem nie zapewnia odpowiedniej przyczepności powłoki lakierowej do ocynkowanego podłoża. Dlatego istotna jest znajomość zjawisk zachodzących podczas tworzenia się powłoki, a przez to właściwy dobór parametrów cynkowania.


    Przebieg procesu cynkowania zanurzeniowego ma wpływ na budowę powłoki cynkowej, a tym samym na właściwości powierzchniowe otrzymanej powłoki. W dużej mierze decyduje więc o przydatności do malowania i uzyskaniu odpowiedniej adhezji wyrobu lakierowego. Stąd też zasadne wydaje się przybliżenie problematyki powstawania powłoki cynkowej

    w wyniku metalizacji zanurzeniowej na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego”. Powłoka cynkowa zabezpiecza powierzchnię stali, oddzielając stop żelaza od środowiska korozyjnego. Dodatkowo, podczas uszkodzenia powłoki, cynk oraz fazy Fe-Zn mające niższy potencjał elektrochemiczny od żelaza, stają się katodą w ogniwie korozyjnym i ulegają destrukcji, protektorując podłoże stalowe. W trakcie procesu korozji elektrochemicznej powstają również trwałe związki (tlenek oraz węglan cynku), których jednolita warstewka chroni powierzchnię podłoża przed oddziaływaniem środowiska korozyjnego. W przypadku dodatkowego malowania na powłoce metalicznej znajduje się powłoka lakierowa pełniąca rolę dodatkowej bariery izolującej powierzchnię cynku.


    Proces cynkowania zanurzeniowego metodą jednostkową

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...