Farby utwardzane promieniami UV
Podstawowym wymogiem dla lakierowania elementów plastikowych w wysokiej klasie jakości w sposób jednocześnie bardzo wydajny jest idealne dopasowanie rodzaju farby do substratu. Dla każdego produktu opracowana jest odpowiednia technologia spełniająca specyficzne wymagania finalnego efektu. Niejednokrotnie stawiane wymagania skłaniają do produkcji specjalnych farb. Nasycenie barwy i połysk są najczęściej dobierane indywidualnie i przystosowywane do systemu malowania dwupowłokowego.
Technologia UV przynosi wiele korzyści ekonomicznych, szczególnie kiedy malowane są duże powierzchnie. Dzięki szybkiemu procesowi utwardzania nie musimy bowiem rozgrzewać dużych elementów, a następnie ich chłodzić. Ma to bezpośrednie przełożenie na końcowy efekt jakościowy. Ewentualne zawiłości jakie mogą towarzyszyć technologii stosowania farb UV są rekompensowane poprzez znaczną redukcję środków lotnych uwalniających się do kabiny lub dzięki ich zupełnemu wyeliminowaniu. W przypadku lakierowania dużych skomplikowanych detali, utwardzanie promieniami UV w obojętnej gazowo atmosferze otwiera nowe możliwości. Powietrze atmosferyczne sprawia, iż nasilenie radiacji jest bardziej intensywne a przez to promienniki mogą być zlokalizowane w znacznej odległości od detalu. Daje to możliwość utwardzania powłoki na elementach z nietypowo uformowanymi fragmentami. Aby w pełni korzystać z zalet technologi UV, wystarczają jedynie niewielkie adaptacje aktualnie posiadanych lakierni.
Lakierowanie przy mniejszym zużyciu farb
Obok tak oczywistych powodów dla prowadzenia oszczędnej polityki lakierowania jakim są wciąż rosnące ceny farb, wymienić można również przesłanki ochrony środowiska. Czynniki te wpływają na poszukiwanie potencjalnych oszczędności. Jednym ze sposobów jest ograniczanie strat związanych z odpadami farby, np. w wyniku over-sprayu, procesu zmiany koloru czy też podczas transportu farby do pistoletów. Oszczędności w wymienionych obszarach mogą być wprowadzane dość szybko w łatwy i przystępny sposób. Jedną z możliwości jest wdrożenie odpowiednich końcówek rozpylających dostosowanych do kształtu geometrycznego elementu. Końcówki te w najlepszy sposób wykorzystują zjawisko elektrostatyki, jak i atomizacji przepływu farby. Tego rodzaju zabiegami mamy możliwość uzyskania wydajności transferu farby na detal równej około 90%. Używając farb wodorozcieńczalnych, możemy dodatkowo wspomóc wydajność poprzez zamontowanie specjalnego systemu izolacyjnego na ramieniu robota. Pozwala to również na zminimalizowanie użycia środków czyszczących i krótsze przerwy podczas zmiany koloru. Ponadto, użycie elektrostatycznych szybkoobrotowych atomizerów sprzyja zmniejszeniu ilości powietrza przeciekającego do kabiny, co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do oszczędności energii.
Komentarze (0)