
Holenderski zakład stolarski uruchamia automatyczną linię lakierniczą
Ponieważ własna lakiernia z czasem stała się wąskim gardłem procesu i opóźniała jego przebieg, zakład stolarski zmienił proces powlekania z lakierowania manualnego na rozwiązanie całkowicie automatyczne. Dzięki temu nie tylko zwiększyła się przepustowość stolarni, lecz również znacznie polepszyła się jakość powłok – pomimo tego, że każdy lakierowany element jest inny.
Holenderski zakład stolarski de Waal z miejscowości Veen koło ‘s-Hertogenbosch produkuje okna drewniane, ramy i drzwi dla klientów z branży budowlanej i przemysłu. Firma stawia przy tym głównie na renowację starych i czasem historycznych okien, często o nietypowych wymiarach. Firma de Waal produkuje w trybie „just in time”: Elementy w przeciągu zaledwie jednego bądź kilku dni przebiegają wszystkie etapy produkcji, a na koniec przez własną grupę montażową instalowane są bezpośrednio w docelowym miejscu. Liczba ram, które dziennie trafiają do stolarni de Waal jest bardzo różna – tak samo jak wielkość i profil poszczególnych elementów. - Nie ma dwóch podobnych dni, żadne zadanie nie jest takie jak poprzednie – mówi Ot de Waal. - Często musimy również wykonywać zlecenia na pojedyncze elementy, zwłaszcza w przypadku renowacji. Zmieniają się również życzenia klientów odnośnie kolorów, wymagana jest zatem duża elastyczność w produkcji. Wszystkie elementy mają jednak jedną cechę wspólną: przed złożeniem muszą zostać polakierowane i tym samym długotrwale uodpornione od działania wiatru i innych warunków pogodowych bądź szkodników. Ze względu na różnorodne wymiary oraz różne profile okien, np. przez tzw. okapnik, lakierowanie stanowi duże wyzwanie dla stolarni.
Drewniane okna w modzie
Od początku istnienia firmy w stolarni w Veen lakierowanie odbywało się manualnie. Jednak Ot de Waal chciał zaoferować swoim klientom lepszą jakość oraz szybszą realizację zleceń.
- Okna drewniane są w modzie, ponieważ drewno izoluje lepiej niż tworzywa sztuczne – wyjaśnia kierownik zakładu. - Wskutek nowych standardów energetycznych – stosowanych np. w domach energooszczędnych bądź pasywnych – drewniane okna są pożądane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego musieliśmy i chcieliśmy rozszerzyć swoje możliwości, a lakiernia była wyraźnie naszym wąskim gardłem. De Waal rozpoczął poszukiwania alternatyw dla swojej lakierni. Podczas rekonesansu stolarz natknął się na system Rowinco niemieckiego producenta systemów lakierniczych Reiter Oberflächentechnik z Winnenden. Jednym z głównych priorytetów firmy jest automatyczne powlekanie ram okiennych – zatem dokładnie to, czym zainteresowany był holenderski zakład.