• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(72)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Cyfrowy model każdego elementu

    Rowinco firmy Reiter jest całkowicie automatyczną instalacją przeznaczoną do powlekania elementów drewnianych, takich jak: okna, drzwi i elementy budowlane. Posiada system wykrywania i programowania, który samodzielnie wykrywa kontury drewna i na tej podstawie generuje program lakierniczy umożliwiający całkowite polakierowanie drewnianego elementu. System rejestrujący składa się ze skanera 3D, który przed malowaniem skanuje wiązką laserową okna bądź inne drewniane części. Specjalny aparat fotograficzny wykrywa odbite od okna światło lasera i na tej podstawie, wykorzystując tzw. interpolację trójkątną, automatycznie generuje kompletny trójwymiarowy cyfrowy model okna – włącznie z wszystkimi wyprofilowaniami. Podczas rejestracji obrazu bardzo ważne jest, aby wyeliminować wpływ światła zewnętrznego, gdyż mogłoby to doprowadzić to powstania błędów w procesie powlekania. Dlatego Rowinco zawiera ciemnię, w której zainstalowany jest aparat i laser. Wszystkie elementy przechodzą przez ciemnię, zanim zostaną przez system przenośników przetransportowane dalej do powlekania. - Części muszą być stabilnie zawieszone i nie mogą się poruszać, w przeciwnym razie obraz będzie nieostry – tłumaczy Olaf Topff z firmy Reiter.

    Po malowaniu ramy lądują w tzw. strefie odparowania i suszone są tutaj w temperaturze ok. 40°C.

    1049emo_002.jpg

    Przy lakierowaniu pneumatycznym pistoletem robota, ulepszona dysza natryskowa umożliwia jednorodny natrysk i bardzo dobre wykończenie.

    Źródło: Reiter


    Oprogramowanie z wyprzedzeniem sprawdza bezbłędność lakierowania

    Cyfrowy model analizowany jest następnie przez specjalne oprogramowanie, które na tej podstawie automatycznie generuje program ruchu robota. Bazę stanowią podstawowe ustawienia geometrii natrysku i prędkości lakierowania. Program robota jest tak zaprojektowany, że pistolety prowadzone są dookoła lakierowanego elementu pod zdefiniowanym uprzednio kątem oraz z dostosowaną prędkością. W praktyce oznacza to, że proces malowania dostosowany jest do rzeczywistego kształtu mocno profilowanego przedmiotu, a nie tylko do jego konturu. Moduł oprogramowania kontroluje również bezbłędność lakierowania przed rzeczywistym rozpoczęciem procesu malowania. - Poziom błędów przy stosowaniu Rowinco jest bardzo niski – zaznacza Olaf Topff. - Nawet przy podstawowym ustawieniu można bezbłędnie pomalować 90-95 proc. elementów. System Rowinco umożliwia sterowanie instalacjami zarówno z dwoma przeciwlegle ustawionymi robotami, jak i z jednym robotem lakierującym przednią i tylną stronę elementu. Standardowy system przeznaczony jest do okien do 2,6 m wysokości, 200 mm głębokości oraz dowolnej długości, jednak zlecenia wykraczające poza te standardowe wymiary również mogą być realizowane. Maksymalna prędkość transportowa to 1,5 m/min.