• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Drewno

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    Firma Ramseier Woodcoat AG jest młodym przedsiębiorstwem, które z powodzeniem stosuje technologię malowania proszkowego podłoży drewnianych (MDF). Dla optymalnej kontroli procesu firma wprowadziła zintegrowany pomiar grubości powłoki przed wygrzewaniem.

    Kontrola procesów poprzez zintegrowany pomiar grubości powłoki przed wygrzewaniem



    Przy malowaniu proszkowym stosuje się system dwuwarstwowy. Najpierw nanoszona jest warstwa podkładowa, na który nakładany jest lakier proszkowy nadający kolor. Proszek jest przy tym ładowany elektrostatycznie i aplikowany przy pomocy pistoletów. Następnie pomalowane elementy transportowane są przez piec z sieciowaniem i utwardzaniem w podczerwieni. Bezpośrednio po ochłodzeniu elementy mogą być dalej obrabiane. Dla optymalnej kontroli procesu przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją linię produkcyjną o wbudowany w proces pomiar grubości powłoki przed etapem wygrzewania.


    1487efektywne_001.jpg

    Przyrządem CoatMaster mierzona jest zarówno powłoka primera płyt MDF, jak również powłoka lakieru kryjącego o różnych kolorach. Pomiar jest wbudowany w proces i przeprowadzany jest bezpośrednio po nałożeniu powłoki. Źródło: Winterthur Instruments


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecnie Ramseier Woodcoat AG oferuje wysokiej jakości powlekanie płyt pilśniowych średniej gęstości (MDF). Powlekanie jest w 100% wolne od LZO oraz pozbawione rozpuszczalników i innych substancji toksycznych, a uzyskana powłoka jest odporna na ślinę i ma zdolność wiązania 98% obecnego w płytach nośnych MDF formaldehydu. Do kontroli jakości przedsiębiorstwo zainwestowało w urządzenie CoatMaster firmy Winterthur Instruments AG. Pomiary w zakładzie Ramseier Woodcoat w Thun pokazały, że ten przyrząd pomiarowy dobrze nadaje się do zintegrowanej kontroli procesu polakierowanych proszkowo płyt MDF oraz pomaga we wczesnym wykrywaniu odchyleń w procesie.

    Dla celów tego badania inżynierowie odpowiedzialni za ten proces przeprowadzili dwie serie pomiarowe. Pierwsza seria służyła zbadaniu zgodności pomiaru przed wygrzewaniem przyrządem CoatMaster z pomiarem niszczącym po wygrzewaniu przyrządem Paint Borer 518 MC2.

    Płyty MDF zostały najpierw pokryte podkładowym lakierem proszkowym, a zaraz potem zmierzone urządzeniem CoatMaster przy zatrzymanym przenośniku. W ten sposób zaznaczone zostały punkty pomiarowe na płytach, tak aby w tych samych miejscach mógł zostać przeprowadzony pomiar porównawczy po wygrzewaniu przyrządem Paint Borer. Wynik pokazuje, że istnieje duża zgodność pomiędzy pomiarem przed wygrzewaniem a pomiarem porównawczym po wygrzewaniu.

    Pomiary przeprowadzane były zarówno na frontach płyt MDF, jak również na krawędziach, gdzie zbyt cienka powłoka prowadzi do powstawania widocznych rys. Pomiar grubości powłoki przy pomocy CoatMaster jest możliwy również na krawędziach i wybrzuszeniach. Szerokość krawędzi badanych płyt MDF wynosiła 19 mm. W drugiej serii pomiarowej mierzona była zarówno powłoka primera płyt MDF, jak również powłoka lakieru kryjącego o różnych kolorach, a pomiar przeprowadzany był bezpośrednio po nałożeniu danej powłoki. Pomiar wywoływany był automatycznie przez sygnał czujnika fotoelektrycznego w chwili wejścia płyty w odpowiednią strefę. Szybkość taśmy wynosi 1,8 m/min. Przy pierwszych próbach grubość warstwy lakieru kryjącego znajdowała się w środku zakresu tolerancji, nagle spadła jednak poniżej dopuszczalnej granicy. Przy natychmiastowej kontroli okazało się, że jeden z pistoletów proszkowych był zapchany. Został on niezwłocznie wyczyszczony i grubość powłoki powróciła do zadanego zakresu tolerancji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...