• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5


    Układ sterowania - sposoby oszczędzania energii

    Dzięki systemowi sterowania możliwe jest osiągniecie największych oszczędności poprzez optymalizację „operacji gotowości”. System sterowania „czasem spoczynku” dla pomp i wentylatorów redukuje odpowiednio zużycie energii podczas przerw w pracy i transportowania pustych zawieszek a w przypadku różniących się czasów lakierowania dla oddzielnych, dużych części, obniża zużycie energii w sposób znaczący. Inną opcją jest dobieranie parametrów procesu do wysokowydajnej produkcji masowej. Zagadnienie to obejmuje np. optymalnie dobraną ilość powietrza wentylacyjnego w obiegu zamkniętym w suszarkach i strefach schładzania – w których ilość powietrza przepływającego zmienia się i zależy od temperatury obrabianych detali.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Poprzez dokładne pomiary optymalizacyjne, użycie elementów zmniejszających pobór mocy oraz zastosowanie inteligentnych układów zarządzania energią można doprowadzić do znaczących oszczędności w pracy lakierni. Uważny przegląd poszczególnych etapów technologii lakierowania proszkowego pod kątem oszczędności zużycia energii pozwala na ujawnienie potencjału stałej redukcji kosztów.

    923ewe03.jpg

    Zanieczyszczone ciepłe powietrze z początkowej strefy utwardzania („w podczerwieni”) proszków jest kierowane poprzez wymiennik ciepła do sekcji obróbki wstępnej. Umożliwia to zaoszczędzenie ok. 16000 euro rocznie przy pracy jednozmianowej.


    Optymalizacja projektu lakierni

    Po stronie projektowania lakierni pewien potencjał oszczędności energii leży w optymalizacji wagowej zawieszek i innego osprzętu dla lakierowanych części, a który często jest niedoceniany. Eisenmann stawia też na zamknięcia typu „A” w celu zminimalizowania strat ciepła suszarek. W tym przypadku odnoszącym się do suszarek przelotowych z przenośnikiem podwieszanym, obrabiane części są transportowane z niższego poziomu do wnętrza suszarki pod wznoszącym się kątem 30 st., przechodzą przez nią i opuszczają ją znów na wysokości wejścia. Specjalna konstrukcja suszarki umożliwia w ten sposób ciepłu na zachowanie zgodne z prawami fizyki. Oznacza to, że występują tylko niewielkie ucieczki ciepłego powietrza przy otworze wejściowym i otworze wyjściowym suszarki, w porównaniu z konwencjonalnie zaprojektowanymi suszarkami. Dzięki temu występują tu również niskie straty energii. Dwu- lub trzystopniowe kaskadowe przepływanie chłodzącego powietrza w strefie schładzania powoduje, że całkowita zaprojektowana ilość powietrza schładzającego jest drastycznie zredukowana. To również prowadzi do znacznych oszczędności w zużyciu energii.

    WYDANIE 6(68)/2010