• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5


    Znany jest fakt tworzenia na powierzchni kąpieli cynkowej tzw. popiołu. Jest to produkt o bardzo dużej zawartości cynku (ok. 80%) i choćby z tego względu kwalifikuje się do przerobu hutniczego. Ocynkownie najczęściej sprzedają ten, w gruncie rzeczy, drogocenny odpad firmom specjalizującym się w recyklingu. Jednakże teraz, kiedy kryzys rynkowy wymusza konieczność drastycznej redukcji kosztów procesów technologicznych, można stosować skuteczne i najprostsze metody recyklingu we własnym zakresie. Służy do tego specjalny piec, w którym oddziela się w procesie termomechanicznym metaliczny cynk z popiołu cynkowego [2]. Aby uzyskać maksymalną wydajność odzysku, należy przestrzegać, aby popiół cynkowy nie pochodził lub nie zawierał części pochodzących z mokrego procesu cynkowania. Drugim warunkiem jest, aby zawartość topnika NH4Cl + ZnCl2 nie przekraczała 450 g/l.

    986e_05.jpg

    Brama ozdobna ocynkowana ogniowo.

    Fot. Polimex-Mostostal


    Oczyszczanie powietrza


    Z całego procesu cynkowania, tj. od odtłuszczania po cynkowanie, duże ilości gazów, par i cząstek emituje się do atmosfery. Emisja zanieczyszczonego powietrza to kolejny problem. Obecnie proponuje się nowy sposób podejścia do problemu oczyszczania powietrza odlotowego i ponownego użycia odzyskanych surowców, stosując separator do oczyszczania powietrza i par ulatniających się z pracującej instalacji cynkowania zanurzeniowego (ogniowego). Powietrze jest zasysane przy użyciu wentylatora i przenoszone w kolumnie wieży przez szereg półek. Przepływające gazy napotykają ciecz przepływającą w przeciwnym kierunku. Separator może być jednocześnie używany do oczyszczania powietrza znad wanny cynkowniczej, jak i znad wanien do przygotowywania powierzchni (trawienie). System ten jest energooszczędny. Pracuje w systemie ciągłym z niemal 100-proc. wydajnością. Zastosowanie opisanego systemu umożliwia zawrócenie kwasu solnego, topnika i cynku do procesu, co oznacza korzyści nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również ekonomiczne.


    Dokładna liczba cynkowni zanurzeniowych (ogniowych) w Polsce jest trudna do określenia, ponieważ budowane są na bieżąco nowe obiekty. Można szacować, że jest ich ok.

    80-100. Uwzględniając również modernizację i rozbudowę dotychczas istniejących cynkowni można stwierdzić, że jest to obecnie nowoczesne zaplecze technologii cynkowania w skali europejskiej, a jakość cynkowania jest wysoka.


    Deklaracja ekologiczności produktu/procesu


    Przedstawione wyżej informacje są dowodem znaczących zmian technicznych jakie wprowadzono w ostatnich 25 latach w technologii tradycyjnego cynkowania ogniowego. Proces dzisiejszy, nazywany zgodnie z normą PN EN ISO 1461 oraz PN EN ISO 2080 procesem cynkowania zanurzeniowego, jest nowoczesny i przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy dla środowiska. Jednakże dla przekonania czynników administracyjnych i środowisk proekologicznych można również uwzględnić dane wynikające z obliczeń uwzględniających czas życia produktu (LCA – Life Cycle Assessment). Dotyczy to tzw. deklaracji ekologiczności produktu/procesu (Environmental Product Declaration – EPD), która jest narzędziem do względnie obiektywnego porównania wpływu różnych technologii na środowisko naturalne [2]. Procedura jest znormalizowana (ISO 14025/TR). W 2005 r. środowisko skupione w europejskiej organizacji cynkowniczej (EGGA, IZA) podjęło działania w ramach projektu zmierzającego m.in. do zebrania danych nt. wpływu cynkowania na środowisko w całym cyklu życia produktu i stworzenie inwentarzu cyklu życia produktu (dane otrzymano z 46 cynkowni UE).