• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 3

    - oddzielenie trocin i pyłów zawierających substancje niebezpieczne od trocin i pyłów niezawierających substancji niebezpiecznych poprzez niezależne urządzenia odpylające, np. zastosowanie indywidualnego dostawnego urządzenia odpylającego,

    - dopuszczalne stężenia pyłu zarówno na stanowisku pracy, jak i w powietrzu atmosferycznym poza terenem zakładu,

    - zagrożenie pożarowe i wybuchowe jakie stwarza mieszanina pyłu z powietrzem,

    - możliwość recyrkulacji oczyszczonego powietrza,

    - straty cieplne w instalacji i możliwość wystąpienia zakłóceń eksploatacji (uszkodzeń) instalacji odpylającej na skutek chłodzącego działania czynników atmosferycznych,

    - konieczność uziemienia sieci przewodów, wentylatorów i urządzenia odpylającego w celu skutecznego odprowadzenia ładunków elektryczności statycznej.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Po trzecie, bardzo ważna dla ochrony środowiska jest właściwa eksploatacja obrabiarek i urządzeń odpylających. Ważną rolę pełnią tu służby utrzymania ruchu. To od nich zależy czy obrabiarki będą prawidłowo pracowały bez zbędnych obciążeń dla silników i czy urządzenia odpylające będą odpowiednio regenerowane. Zwłaszcza dotyczy to filtrów tkaninowych, w których mimo automatycznej regeneracji powierzchni filtracyjnej, w większości przypadków konieczna jest cykliczna wymiana wkładów filtracyjnych. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest pełna automatyka, która powoduje, że w przypadku wzrostu oporów w instalacji odpylającej powyżej granicznej wartości eksploatacja instalacji zostaje zatrzymana poprzez wyłącznik ciśnieniowy. Nie wszystkie jednak istniejące instalacje posiadają takie wyposażenie, co prowadzi do nadmiernej emisji pyłu oraz nadmiernego zużycia energii. Bardzo ważne jest, aby oprócz dokumentacji techniczno-ruchowej obrabiarek i urządzeń odpylających, zakład prowadził dokumentację eksploatacyjną, zapisując w niej wszelkie przeglądy, konserwację oraz naprawy.


    Z uwagi na ochronę środowiska największą uciążliwość stanowią istniejące niedoinwestowane, małe zakłady produkcyjne, w których dobór urządzeń odpylających jest przypadkowy. Brakuje zarówno dokumentacji technicznej, jak i dokumentacji eksploatacyjnej. Eksploatowane instalacje często są nieszczelne i przeciążone. Prędkości na wylotach z cyklonów są zbyt duże, co powoduje wydmuchiwanie pyłów na sąsiednie tereny. Sytuacja zaczyna się zmieniać dopiero po interwencji WIOŚ. Czy musi tak być? Niekoniecznie. Dzisiaj w dobie znacznego postępu technicznego i corocznych targach DREMA lub POLEKO istnieją dobre rozwiązania zarówno dla dużych, jak i małych zakładów produkcyjnych. Coraz częściej proponowane są rozwiązania kompleksowe mające na uwadze sposób zagospodarowania odpadów, jak i zminimalizowaną emisję pyłów do powietrza oraz niski poziom emisji hałasu. Wystarczy tylko sięgnąć po branżową literaturę i wybrać się na targi branżowe. Targom tym towarzyszą również przedstawiciele np. Banku Ochrony Środowiska, czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska proponując kredyty na inwestycje związane z ochroną środowiska. Uważam, że zmniejszona emisja pyłu, większy stopień wykorzystania odpadów do celów, np. grzewczych, większa efektywność energetyczna, zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz mniejsze opłaty za korzystanie ze środowiska zrekompensują czas i nakłady finansowe poniesione w związku z modernizacją instalacji. Poza tym, pozostanie świadomość, że zakład dba o ochronę środowiska.


    Aurora Niesiołowska

    WYDANIE 5(79)/2012