• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Kolorymetria

    ponad rok temu  28.05.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    „Higiena” w pomiarach i kontroli jakości powłok

    Wyjaśnia Barbara Bidzińska barbara.bidzinska@eurotom.pl

    W aktualnej rzeczywistości ogromną wagę przykłada się do zagadnień związanych z zasadami higieny osobistej. Z punktu widzenia pomiarów w kontroli jakości powłok higiena jest nie mniej ważna. Ale dotyczy ona nie tylko bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób wykonujących pomiary, odnosi się również do „bezpieczeństwa” i wiarygodności wyników pomiarów i wiąże ściśle z odpowiednim przygotowaniem próbek. Z tego powodu pragniemy przypomnieć o zasadach „higieny”, jakie powinny obowiązywać podczas pracy z urządzeniami pomiarowymi.

    Zasady te są szczególnie istotne przy pracy z urządzeniami, których działanie wykorzystuje pomiar i analizę światła odbitego od powierzchni próbki. Do takich przyrządów należą powszechnie stosowane połyskomierze, spektrofotometry barwy, strukturomierze czy wchodzące obecnie na rynek profilometry – spectro2profiler firmy BYK Gardner (fot. 1). Czystość próbek odgrywa tu kluczową rolę, gdyż ewentualne zabrudzenia istotnie wpływają na wynik odczytu urządzenia i prowadzą do uzyskania zakłamanych wyników – tak naprawdę mierzymy brud na powierzchni próbki a nie samą próbkę. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której użytkownik sprzętu pomiarowego uzyskuje różne wartości pomiarów mimo przekonania, że wartości te powinny być zbieżne. Przyczyną tego może być niedostateczne przestrzeganie zasad „higieny” podczas dokonywania pomiarów. W poniższych punktach przestawione zostaną kroki jakie powinniśmy podjąć aby zminimalizować ryzyko uzyskania błędnych pomiarów.

      Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1. Należy szczegółowo ocenić powierzchnię próbki pod kątem ewentualnych wad powierzchni.
    2. Po uzyskaniu pewności, że próbka nie posiada pęknięć, kraterów, mikrorys czy innych uszkodzeń przechodzimy do przygotowania powierzchni.
    3. W zależności od materiału jakim pokryta jest powierzchnia dobieramy materiały czyszczące i metodykę – w niektórych przypadkach czyszczenie środkami, jak izopropanol nie jest wskazane. W przypadku wątpliwości konsultujmy temat z producentem materiału powłoki.
    4. Po dobraniu odpowiednich środków, np. woda + detergent i/lub materiał do czyszczenia szkła optycznego, przecieramy próbkę na mokro w celu usunięcia kurzu, odcisków palców i innych ewentualnych zabrudzeń.
    5. Pamiętajmy o odpowiednim materiale, którym dokonujemy przecierania próbek. Gąbka kuchenna w połączeniu z wodą i detergentem może być wystarczająca – pod warunkiem, że nie użyjemy jej zielonej, agresywnej, ciernej strony.
    6. Upewniamy się, że powierzchnie próbek są czyste i suche.
    7. Przechodzimy do pomiaru powierzchni za pomocą połyskomierza.
    8. Dokonujemy kilku pomiarów, z których uśrednienie jest wynikiem naszego badania.

    Powyższe uwagi odnoszą się zarówno do próbek wysoko połyskliwych, jakich jak zewnętrzne wymalowania karoserii samochodów, jak i matowych – np. elementy kokpitów samochodowych z tworzyw sztucznych. Te ostatnie mogą być szczególnie wrażliwe na zabrudzenie typu „odciski palców”. Wymagają pracy w bawełnianych rękawiczkach ochronnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...