• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    - W jakim stopniu do zabezpieczenia powierzchni metalicznych w lotnictwie stosuje się jeszcze chrom (VI-wartościowy)?

    - Obecnie wszystkie znane przedsiębiorstwa typu OEM na stop aluminium nakładają jeszcze lakiery zawierające chromiany. W licznych przypadkach do zabezpieczenia stopów aluminium, jak i metali żelaznych stosuje się już tylko podkłady na bazie chromianów zapewniające ochronę przed korozją (wtedy używany jest jeden rodzaj podkładu do wszystkiego). Częściowo do obróbki wstępnej stopów aluminium nie używa się już chromianów. W niektórych przypadkach stosuje się też podkład bezchromowy w połączeniu z obróbką wstępną opartą na związkach chromu.

    1195ekstremalne_002.jpg


    Producenci lakierów muszą nadać swoim lakierom właściwości specjalne wymagane w poszczególnych obszarach w samolocie. Źródło: Mankiewicz


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rozwój nowych produktów


    - W jaki sposób systemy lakiernicze bezchromowe oferowane przez firmę Mankiewicz osiągają właściwości systemów ochronnych zawierających chrom (VI)?

    - W obecnym czasie produkujemy dużą ilość podkładów wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych w wersji zawierającej chromiany lub bez nich. Znajdują one wiele zastosowań u naszych klientów. W zakresie ochrony antykorozyjnej nasze lakiery, które nie zawierają związków chromu, już dziś w spełniają wymagania podyktowane przez specyfikacje lotnicze (dla niektórych gatunków aluminium). W celu osiągnięcia właściwości lakierów z pigmentem chromianowym, w lakierach bez tego pigmentu odwzorowywane są funkcje antykorozyjne, takie jak ochrona anodowa/katodowa oraz długotrwałe działanie chromianów przez odpowiednie dodatki chemiczne. Kolejny etap rozwoju to lakiery wodorozcieńczalne bezchromowe o niskiej zawartości LZO a wysokiej zawartości cząstek stałych, które całkowicie spełniają wymagania przedsiębiorstw typu OEM w odniesieniu do korozji, właściwości aplikacyjnych, przyczepności oraz wytrzymałości mechanicznej i chemicznej.


    - Jak ocenia Pan pozycję na rynku, którą w niedługim czasie zdobędą lakiery oparte na nanotechnice jako substytuty lakierów zawierających chrom (VI)?

    - Poprzez zastosowanie nanomateriałów w produkcji lakierów można ulepszyć właściwości lakierów bezchromianowych. W ten sposób dzięki tym najmniejszym cząsteczkom można poprawić gęstość upakowania cząsteczek lakieru i tym samym jego wytrzymałość. Istnieje także możliwość wywierania wpływu na rozpuszczalność materiałów poprzez wielkość nanocząsteczek. Jednakże obecnie nanomateriał odgrywa raczej drugorzędną rolę. Na pierwszym planie znajduje się wybór odpowiedniego spoiwa oraz składu zestawu inhibitorów korozji.

    Tagi: Mankiewicz,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...