Dlatego KABE Pulverlack wprowadziło na rynek najnowszą generację ultracienkowarstwowych farb proszkowych. Herbert Lohmann, kierownik działu sprzedaży KABE na północne Niemcy, zaproponował Derby Cycle wypróbowanie nowego proszku. - Musiałem postarać się, aby ich przekonać, ponieważ Derby Cycle było już pionierem jeśli chodzi o gruntowanie ram rowerowych farbą proszkową - mówi Herbert Lohmann. - A farba proszkowa UDS nie była do tej pory używana do powlekania takich produktów. Derby Cycle przekonały jednak jego argumenty i wkrótce zostały wypróbowane za pomocą urządzeń ręcznych różne odcienie barwne, sprawdzone pod kątem tolerancji z lakierami kryjącymi i poddane obowiązkowemu badaniu we mgle solnej. Aby naprawdę ocenić zastosowanie proszku, Derby zamówiło serię zerową i wprowadziło ją do produkcji w urządzeniu automatycznym.
- Musieliśmy dokładnie wiedzieć, jak nowy proszek zachowa się w rzeczywistości, to znaczy w procesie produkcyjnym - mówi Heiner Memering.
U Derby Cycle serie produkcyjne podzielone są na partie po 60 do 70 zleceń dziennie. Nowy proszek do gruntowania został zastosowany przy specjalnie wybranych zleceniach, które były podczas całej produkcji śledzone i dokładnie protokołowane. Pierwsze dobre rezultaty zaobserwowano w miejscu, gdzie ich się nie spodziewano, mianowicie w dziale konstrukcji amortyzatorów. Tam stwierdzono, że montaż elementów nagle idzie bardzo szybko, a poprawki nie są już konieczne. Był to pierwszy dowód na to, że dzięki nowym farbom proszkowym UDS POLYFLEX® produkcji KARL BUBENHOFER AG można było poradzić sobie z problemami dotyczącymi ścisłego dopasowania do siebie części. Dalsze próby dawały niezwykle pozytywne wyniki w procesie produkcji i jeśli chodziło o zużycie surowca. - Moi lakiernicy dziwili się, że zapasy proszku nie chcą się kończyć - opowiada zadowolony Heiner Memering. - Ustawienia były ciągle zmniejszane, a grubość powłoki zredukowana o 30-40 ?m. Zaoszczędziliśmy przynajmniej 35 proc. proszku. Herbert Lohmann z KABE zwraca uwagę na różnorakie korzyści z użycia farby proszkowej UDS POLYFLEX® w Derby Cycle. - Oczywistą zaletą jest dużo mniejsze zużycie surowca - wymienia. - Jednocześnie bardzo zmniejszył się nakład pracy, gdyż potrzeba mniej materiałów osłonowych. Oprócz tego, skrócił się czas nakładania powłok, nie tworzą się zgrubienia, zużywa się mniej powietrza sprężonego, z zawieszek nie trzeba już tak często usuwać farby. Logo, oznaczenia i znaki jakości są dobrze widoczne, a ilość odpadów proszku została zredukowana. Suma wszystkich korzyści wychodzi więc daleko poza czystą oszczędność lakieru proszkowego. Przestawienie się na farbę proszkową UDS POLYFLEX® poszło w Derby Cycle dość szybko. - Mogę polegać na wspaniałym, wysoko wykwalifikowanym zespole, który przy nanoszeniu powłok ma oczy zawsze szeroko otwarte - mówi Heiner Memering i dodaje: - Moi ludzie są dumni z solidnych produktów naszego przedsiębiorstwa i pracują aktywnie nad utrzymaniem i podwyższeniem tego standardu.
Komentarze (0)