Typowanie technologii aplikacji i czego możemy się spodziewać
Odpowiednie ładowanie farb i lakierów, za co odpowiada oporność i rezystywność. Możemy wyróżnić dwa podstawowe dla naszego zagadnienia przedziały: 0-5 MΩ.cm wodne i 5-200 MΩ.cm farby rozpuszczalnikowe. Optymalne zakresy lepkości medium to wartość od 15 do 100 sekund CF 4 mm. Gęstsze farby jest znacznie trudniej atomizować, a ich znaczny ciężar właściwy ogranicza znacznie działanie pola elektrostatycznego. Podkreślić należy, iż podstawowym skutkiem zastosowania elektrostatyki jest lepsza atomizacja. Średnio cząstka rozpylonej farby za pomocą standardowej metody jest dwu- lub trzykrotnie większa niż w przypadku tej samej metody z zastosowaniem wspomagania elektrostatycznego, a szerokość strumienia różni się o około 30 proc. Dzięki temu zjawisku uzyskujemy: lepszą atomizację, szybszy czas schnięcia (pyłosuchość), wyższą tiksotropię (zdolność do przylegania farby do powierzchni pionowych).
Sama elektrostatyka pozwala również na:
- szybsze wymalowanie tej samej powierzchni
- równomierne rozłożenie grubości powłoki
- obniżenie grubości powłoki przez doskonałą atomizację
- podnosi wytrzymałość powłoki ze względu na odpryski i rysy
- lepsze krycie farby i lakieru
- jednorodne wybarwienie
- domalowanie krawędzi
- oszczędność czasu
- redukcję zużycia farb i lakierów
- redukcję emisji LZO
- generalną redukcję kosztów
Wszystkie ww. czynniki, z oczywistych powodów, są zaletami, jeśli sama lakiernia i jej otocznie spełnia wcześniej omawiane normy i wymagania, lecz jeśli Państwa warunki mają pewne niedomagania, wówczas atuty mogą stać się poważnymi wadami, z którymi możecie sobie nie poradzić. Właśnie dlatego warto pracować z firmami, które empirycznie gwarantują dobre wsparcie i pamiętać, iż w procesie wykończania powierzchni za pomocą aplikacji wszystkie ogniwa są bardzo ważne.
Kiedy warto zainwestować w technologię elektrostatyczną?
W przypadku, gdy są Państwo producentem mebli, a w szczególności krzeseł, elektrostatykę z powodzeniem możecie wykorzystać do bejcowania i lakierownia. Proces wybarwiania będzie dwukrotnie szybszy a jakość wybawień bardziej jednorodna. W przypadku aplikacji lakierów podkładowych uzyskacie lepszą jakość powłoki i większą ilość podkładu na krawędziach, co zapobiega przeszlifom. W przypadku lakierownia na gotowo uzyskacie lepszą jakość powłoki, więcej lakieru trafi na detal lub zredukujecie jego globalne zużycie. Wszystkie operacje będą trwały krócej, począwszy od samej aplikacji, poprzez szlif i suszenie. W przypadku produkcji stolarki otworowej i ogrodzeń drewnianych również możemy otrzymać podobne rezultaty gdy mamy do czynienia z ościeżnicami, oknami, szprosami, a w przypadku drzwi otrzymujemy bardziej równomierną powłokę i jednolite wybarwienie.
Komentarze (0)