Przewaga technologiczna w przypadku kolorów i efektów metalicznych
Tradycyjna, stosowana od dekad, metoda produkowania metalicznych lub perłowych odcieni farb proszkowych oparta była na metodzie suchej mieszanki (dry blend). Polega ona na dodaniu tzw. pigmentów odpowiedzialnych za efekty specjalne (np. miki) do bazy farby proszkowej o odpowiedniej barwie i mieszaniu w wolnym tempie w mieszalniku (bębnie).
Przez wiele lat taka metoda produkcji była akceptowana przez rynek i lakierników. Głównie ze względu na to, iż jest szybka i ekonomiczna. Jednak efekt metaliczny uzyskany w ten sposób może różnić się w zależności od partii produkcyjnej, kształtu obiektu, umiejętności malarskich lakiernika itd. Co więcej, uzyskany efekt metaliczny nie jest aż tak metaliczny. Proces zastosowania suchych mieszanek wiąże się także z różnego rodzaju innymi problemami, jak na przykład rozpryskiwanie (plucie) farby, czy rozdzielenie bazy od pigmentu.
Aby zrozumieć istotę technologii produkcji farb w formie mieszanek suchych i bondowanych, należy zacząć od wyjaśnienia, jak zachowują się i jakiego rodzaju pigmenty metaliczne są dostępne. Ogólnie należy zauważyć, że pigmenty metaliczne oraz mika mają strukturę płatkową, która w zależności od kąta patrzenia i padania światła, ma wpływ na wygląd powłoki, końcowy efekt, kolor i odcień.
Komentarze (0)