Produkcja farb bondowanych wymaga od producenta farby wprowadzenia nowej metody produkcji, która pozwoli uzyskać bardzie jednolity i powtarzalny efekt metaliczny. Bondowanie to metoda dająca najlepsze efekty. Technologia ta została wprowadzona jeszcze w latach 90. XX wieku i od tego czasu jest wciąż rozwijana i udoskonalona.
Technologia bondowania oparta jest na koncepcie temperatury szklenia (Tg), czyli takiej temperatury, kiedy polimery przechodzą w szklenie. Temperatura przejścia w szklenie to temperatura, kiedy polimery zaczynają przechodzić ze stanu stałego lub fazy szklanej w fazę miękką lub lekko gumowatą. Jeśli polimery podgrzeje się do takiej (lub wyższej) temperatury i w tym momencie doda się pigment metaliczny lub mikę, to cząsteczki polimerowe zaczną zachowywać się jak klej. Dlatego proces ten nazywa się z angielskiego "bonding" - łączenie, wiązanie.
Jotun produkuje farby bondowane już od ośmiu lat.
Inna metoda polega na utrzymywaniu kontrolowanej ilości wody w obudowie miksera i powolnym podgrzewaniu partii produkcyjnej farby w zamkniętym mikserze, przy użyciu różnych metod i prędkości. Temperaturę uzyskuje się poprzez tarcie farby o mieszalniki. Adekwatnie do poprzedniej metody, krytyczne znaczenie ma kontrola temperatury. Zbyt szybkie podgrzanie farby może doprowadzić do zbrylenia farby, ponieważ poszczególne cząsteczki polimerów rozmiękną się i okleją się innymi cząsteczkami. Z drugiej strony, jeśli temperatura będzie niższa niż Tg, wtedy uzyska się zwykła suchą mieszankę.
W ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na farby z efektem metalicznym.
Technologia bondowania farb ciągle ewoluuje. Dodatkowo, coraz więcej różnego rodzaju pigmentów metalicznych jest odkrywanych i testowanych, co pozwala uzyskać nowe kolory, inny połysk, czy też specyficzne efekty.
Jotun rozpoczął produkcję bondowanych farb w 2007 roku. Obecnie tylko kilku producentów na świecie stosuje taką technologię i metody produkcji. Jeśli chcesz uzyskać jednolity wygląd metaliczny, poszukujesz produktów łatwiejszych w aplikacji, stawiasz na wydajność i lepszą jakość, przejdź na produkty bondowane Jotun.
www.jotun.com
Facebook Jotun Polska
Komentarze (0)