• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4


    Brak pozwolenia nie zwalnia z obowiązków sprawozdawczych


    Warto ponownie przypomnieć to, że brak konieczności posiadania pozwolenia na wytwarzanie nie ma żadnego przełożenia na brak konieczności prowadzenia sprawozdawczości opartej o karty przekazania i ewidencji odpadów. Przedsiębiorca nadal musi prowadzić pełną ewidencję oraz składać sprawozdania roczne. Pełna dokumentacja ewidencyjna musi być przechowywana przez 5 lat i dostępna do wglądu na wypadek kontroli środowiskowej. Karty przekazania mają postać dokumentów papierowych, natomiast karty ewidencji nie muszą być prowadzone w postaci dokumentu papierowego. Ewidencję można prowadzić w komputerze i nie ma obowiązku jej drukowania i archiwizowania w postaci papierowej.

    Nowym elementem na karcie ewidencji odpadów jest wyszczególnienie ilości wytworzonych odpadów odrębnie dla odpadów powstałych w wyniku eksploatacji instalacji i powstałych w zakładzie, ale poza instalacją. Nie ma żadnych przeszkód, aby odpady tego samego rodzaju (o tym samym kodzie) powstałe w różnych miejscach w zakładzie, były gromadzone razem w jednym opakowaniu i wspólnie przekazywane w ramach jednej karty przekazania. Trzeba natomiast prowadzić ilościową ewidencję z podziałem odpady z instalacji i spoza instalacji oraz wyszczególniać te informacje na karcie ewidencji zgodnej z nowym wzorem.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Odpady opakowaniowe po środkach chemicznych


    Chemikalia są jednym z głównych i nieodłącznych surowców stosowanych przy obróbce powierzchniowej. Z tego powodu gospodarowanie odpadami opakowaniowymi po substancjach chemicznych lub gospodarowanie odpadami samych chemikaliów (zużytych kąpieli czy to przeterminowanych preparatów) jest w firmach obróbczych bardzo powszechne.

    Większość odpadów chemikaliów i opakowań po chemikaliach to odpady niebezpieczne. Nadając kody odpadom pamiętajmy, że w grudniu 2014 roku pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie katalogu odpadów [3]. Zmiany nie są bardzo istotne, jednak dobierając kody odpadów, czy to do umieszczenia we wniosku o wydanie pozwolenia, czy to celem ustalenia kodu do wpisania na karcie przekazania, powinniśmy się posługiwać aktualnym katalogiem.

    Opakowania po środkach chemicznych są najczęściej przekazywane pod kodem 15 01 10*, czyli jako opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone. Ponieważ większość opakowań po chemikaliach jest wykonana z tworzyw sztucznych, to istnieje możliwość przekazania ich pod innym kodem niż 15 01 10*, ale pod pewnymi warunkami. W przypadku opakowań po substancjach niebezpiecznych innych niż toksyczne i niebezpieczne dla środowiska możliwe jest mycie opakowań i, o ile pozostałość substancji niebezpiecznej jest całkowicie usunięta, to opakowanie takie możemy przekazać pod kodem 15 01 02 jak odpad tworzywa sztucznego. Jest to rozwiązanie wiele korzystniejsze finansowo, jednak wymaga nakładu czasu i posiadania miejsca, w którym można myć opakowania, co w praktyce powoduje, że firmy rzadko z niego korzystają. W niektórych przypadkach zdarza się, że opakowania są myte bezpośrednio na gruncie lub powierzchni wyposażonej w studzienki kanalizacji deszczowej. Takie postępowanie jest niezgodne z przepisami i może skutkować wysokimi karami.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Trevor 1 ponad rok temu Sporo przydatnych rzeczy w kontekście gospodarowania odpadami można znaleźć w sklepie Skladuj24, z którego regularnie korzystamy. Polecam!
      oceń komentarz zgłoś do moderacji