Nie ma możliwości natomiast mycia i przekwalifikowywania opakowań po środkach toksycznych i niebezpiecznych dla środowiska, czyli oznaczonych piktogramem trupiej czaszki i rybki z drzewkiem. Opakowania te muszą być po opróżnieniu przekazane (zwrócone) do dostawcy lub do wskazanego przez niego odbiorcy. Nie wolno ich powtórnie wykorzystywać lub stosować do innych celów, niż zostały stworzone. Nieprawidłowe gospodarowanie tymi odpadami opakowaniowymi jest poważnym naruszeniem przepisów środowiskowych.
Magazynowanie i przechowywanie odpadów w firmie
Magazynowanie odpadów to kolejny problem wielu firm. Przede wszystkim pamiętajmy, że odpady należy zbierać selektywnie, a ich mieszanie ze sobą, szczególnie w przypadku odpadów niebezpiecznych, jest poważnym naruszeniem przepisów prawa. Dodatkowo, takie postępowanie może stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia lub życia pracowników. Szczególną ostrożność należy zachować przy magazynowaniu odpadów niebezpiecznych, takich jak szlamy i zużyte kąpiele robocze. Odpady takie należy przechowywać w odpowiednich, szczelnych i oznakowanych opakowaniach dodatkowo pamiętając, że nie wolno przechowywać odpadów o skrajnie różnym charakterze chemicznym w bezpośrednim sąsiedztwie (np. odpady toksyczne nie powinny być składowane obok odpadów żrących czy łatwopalnych), gdyż w przypadku rozszczelnienia opakowań mogłoby dojść do niekontrolowanej reakcji chemicznej.
Jeżeli firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane, to miejsce magazynowania odpadów będzie tam ściśle określone i naniesione na mapę. Pamiętajmy, aby odpady składować tylko w tych miejscach wskazanych w pozwoleniach. Magazynowanie odpadów poza nimi jest naruszeniem przepisów i w przypadku kontroli będzie skutkować karą finansową za przechowywanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Komentarze (1)