• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Na przykładzie MALOW - firmy z tradycjami


    Tak się złożyło, że w bieżącym roku przypadł cały cykl świąt związanych z działalnością firm POLAM, LITPOL i MALOW Suwałki. Święta wynikają z jubileuszy: 35 lat POLAM - SUWAŁKI, 25 lat LITPOL, 15 lat MALOW, 10 lat LITPOL - UKRAINA, 25 lat SKB LITPOL-MALOW (badminton) oraz 10 lat członkostwa w BCC.


    Firmy, wraz z upływem czasu, przekształcane były organizacyjnie i technicznie jedne w drugie, w zależności od uwarunkowań ekonomicznych i politycznych w kraju. Znane są jako czołowy producent i dostawca mebli metalowych na rynek polski - 50% produkcji, a pozostałej części na rynki europejskie i inne rejony świata. W zależności od swojego przeznaczenia, są to meble biurowe, socjalne, medyczne, warsztatowe, sejfy i szafy wzmocnione, regały i ich systemy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecnie wyroby powstające w MALOW poddawane są w 100 procentach obróbce końcowej, dekoracyjnej, dającej powłoki o pożądanych własnościach - poprzez malowanie proszkowe. Towarzyszą jej zabiegi, z których najistotniejszymi są te związane z przygotowaniem powierzchni. Są to fosforanowanie żelazowe i cyrkonowe.


    1452historia_001.jpg

    Malarnia taktowa ręczna.


    Z upływem czasu i równolegle z rozwojem firm, rósł również ich potencjał w najnowsze, innowacyjne w danym okresie urządzenia i technologie powierzchniowe. W ujęciu historycznym i chronologicznie proces ten jest bardzo ciekawy. Na początku w firmie POLAM, której wówczas główną produkcję stanowiły oprawy oświetleniowe, przygotowanie powierzchni odbywało się w taktowych, zmechanizowanych myjkach zanurzeniowych, pulsacyjnych w specjalnych koszach, w roztworach preparatów oferowanych przez IMP, czyli Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Równolegle stosowana była technologia obróbki poprzez anodowanie powierzchni odbłyśników aluminiowych. W przypadku konieczności usunięcia wadliwych powłok lakierniczych, przewidziana była operacja wytrawiania w gorącym roztworze soli kaustycznej. Malowanie osłon odbywało się przy użyciu ręcznych pistoletów pneumatycznych, kubkowych stosując, ze względu na wysokie wymagania stawiane powierzchniom, stuprocentowe cedzenie farb. Filtrami były sita młyńskie lub w przypadkach awaryjnych lignina. Ze względu na rodzaj używanych farb, to znaczy tzw. piecowych, po operacji malowania następowało suszenie detali w odpowiednich komorach w temperaturze 80-90°C. Stosowana, konieczna na stanowiskach wentylacja pomieszczeń, w których pracowała obsługa, w tym szczególnie malarze, mimo używania filtrów była powodem znacznego zanieczyszczania okolicznego powietrza szkodliwymi, lotnymi frakcjami rozcieńczalnikowych farb. Rewolucja technologiczna, bo na takie zasługuje miano, w tym zakresie nastąpiła w 1993 roku, kiedy to w POLAM-ie uruchomiono pierwsze stanowisko malowania proszkowego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że kabinę malarską wykonano wg własnego projektu i we własnym zakresie. Było to w czasach, gdzie liczba tego typu importowanych urządzeń w Polsce była jeszcze niewielka, a cena bardzo wysoka. W wykonanym rozwiązaniu tego stanowiska zastosowano aplikację ręczną szwedzkiej firmy STJERNQUISTS oraz, przystosowany z suszarki produkcji ZUGIL Wieluń, piec elektryczny.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...