• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Zastosowane farby proszkowe (firmy BECKERS, potem DU PONT kupowane za pośrednictwem POL-SVER), z racji swojego składu chemicznego, są ekologicznymi, tzn. pozbawionymi rozcieńczalników bardzo szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Zastosowanie metody malowania proszkowego zagrożenia te wyeliminowało.


    W firmie POLAM przy produkcji mebli, w tym głównie szaf metalowych, operacja przygotowania powierzchni przed malowaniem polegała na tzw. myciu. Elementy np. szafy (głównie korpusy, drzwi, półki) zanurzane były w wannach w kąpieli, tj. w podgrzanym roztworze wodnym odpowiedniego preparatu, a samo mycie polegało na usuwaniu z detali zanieczyszczeń mechanicznych i tłuszczów poprzez przecieranie ręczne szczotkami i czyściwem. Suszenie przed malowaniem odbywało się początkowo w temperaturze pokojowej i przyspieszane było w razie potrzeby odmuchem sprężonego powietrza. Ponieważ w efekcie stan przygotowania powierzchni nie zapewniał czasowej jej ochrony przed korozją, dlatego operację malowania należało przeprowadzić bezpośrednio po operacji mycia. Niemożliwe było tworzenie zapasów wyrobów umytych wcześniej, ponieważ w warunkach bardzo ku temu sprzyjających (wilgoć i temperatura) pokrywały się one szybko nalotem rdzy. Malowanie mebli metalowych początkowo polegało na ich natrysku ręcznymi pistoletami kubkowymi farbami szybko schnącymi, nitrocelulozowymi, tzw. nitro. Malowanie i suszenie odbywało się bezpośrednio na hali w temperaturze otoczenia, bez stosowania kabin.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ulepszenie technologii przygotowania powierzchni oraz warunków pracy nastąpiło z czasem, po uruchomieniu operacji mycia w wykonanej szczelnej kabinie, gdzie mycie prowadzono ręcznym natryskiem odpowiednim pistoletem. Suszenie było o wiele szybsze, bo prowadzone w ogrzewanej kabinie. W 1989 roku w spółce LITPOL dokonano rozruchu, a w 1990 roku w pełni uruchomiono malarnię mokrą, można by powiedzieć, z prawdziwego zdarzenia. Zaprojektowana ona została i wykonana przez ZUGIL Wieluń. Urządzenia zlokalizowano w specjalnie do tego celu zmodernizowanym obiekcie. W skład malarni wchodziły: stanowisko zawieszania detali na przenośnik podwieszony o regulowanym ręcznie czasie taktu pracy, myjnia tunelowa, kabina malarska, suszarka po myciu i po malowaniu o temperaturze pracy 80-90°C, co związane było z wprowadzeniem w miejsce nitro farb piecowych ftalowo-karbamidowych. Na malarni znajdowało się również stanowisko malowania ręcznego w półotwartej kabinie malarskiej typu ściana. Stosowana aplikacja to również od 1990 roku ręczne pistolety natryskowe elektrostatyczne firmy WAGNER. Malarnia mokra w LITPOL-u funkcjonowała oficjalnie do maja 1998 roku - fizycznie zlikwidowano ją w 1999 roku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...