Kabiny malarskie obsługiwane były przez malarzy operujących ręczną napylającą aplikacją elektrostatyczną firmy SAMES. Przygotowanie powierzchni zrealizowano poprzez zastosowanie automatycznej myjni wykonującej zabiegi związane z fosforanowaniem żelazowym. Wszystkie stanowiska malarni połączone zostały z sobą transportem podwieszonym liniowo-krzyżowym. Całość wybudowana wg projektu APATOR-BISPO Bydgoszcz przy znacznym udziale pracowników MALOW-a. Z biegiem lat, zgodnie z założeniami etapowego rozwoju firmy, malarnia została w znacznym stopniu zmodernizowana i rozbudowana. Dzisiaj w jej skład wchodzi 6 kabin, 5 pieców, aplikacja szwajcarskiej firmy ITW GEMA, zmechanizowane stanowiska załadunku detali na przenośnik i podobne stanowiska rozładunku. Obok istniejącej powstała druga, równoległa linia przygotowania powierzchni. Malarnia wyposażona jest we własną automatyczną stację demineralizacji wody i podczyszczalnię ścieków.
Początkowe możliwości firmy POLAM były bardzo skromne - kilka rodzajów szaf w ograniczonych, niewielkich ilościach i ubogiej kolorystyce (najczęściej o standardowej barwie RAL 7035). Dzisiejsza zaś zdolność MALOW to ok. 280 tys. szt. mebli rocznie. Do ich produkcji zużywa się rocznie ok. 400 ton farb (zgodnych z systemami kolorystycznymi RAL, NCS i innych), malując ok. 1200 ton blachy w skali miesiąca.
W najbliższych planach w uruchomionym już projekcie rozwojowym MALOW 4 przewidziany jest dalszy innowacyjny postęp w zakresie technik malarskich w postaci budowy nowej, uniwersalnej, zrobotyzowanej lakierni proszkowej, podnoszącej na jeszcze wyższy poziom wszystkie wskaźniki produkcyjne i ekonomiczne firmy.
Wacław Pankiewcz
Komentarze (0)