- Całość linii zaprojektowała i wykonała firma LBtec Indufinish b.v. z Holandii pod nadzorem naszych specjalistów z Wadowic - opowiada Andrzej Korus, szef firmy Koral Lakiernictwo. - Zaprojektowana lakiernia dla firmy Protech jest uniwersalną lakiernią proszkową z dodatkową kabiną do malowania na mokro. Większość elementów kotłów, czyli zewnętrzne obudowy i najmniejsze korpusy, są malowane proszkowo. W kabinie ciekłej są malowane tylko największe korpusy o dużych gabarytach i wadze od 400 do 3500 kg.
Osobnym elementem linii jest kabina lakiernicza do malowania ciekłego. Jest to kabina dwufunkcyjna. W pierwszym etapie korpusy pieców c.o. są malowane, a następnie urządzenie jest przełączane na proces suszenia w podwyższonej temperaturze 60-80°C. Ponieważ zastosowano wentylatory o przepływie 25 000 m3/h i bardzo dobre oświetlenie, w kabinie tej panują optymalne warunki pracy dla lakierników.
Ciekawie prezentuje się lakiernia proszkowa. Ta składa się z kilku elementów: myjki tunelowej, pieca suszącego, kabiny proszkowej wraz z aplikacjami (pistoletami Prodigy firmy Nordson), pieca utwardzającego. Całość spina automatyczny transport podwieszany. Dodatkowym elementem jest stacja odwróconej osmozy do produkcji wody demi. Myjka jest zaprojektowana dla chemii CC42 firmy Henkel i składa się ze stacji do przygotowania elementów przed malowaniem. Proces chemicznego przygotowania powierzchni przebiega z wykorzystaniem płynu odtłuszczającego wraz z fosforanowaniem cyrkonowym.
- Zastosowane środki chemiczne pozwalają na obróbkę stali surowej i ocynkowanej, a warstwa fosforanów cyrkonowych zabezpiecza przed powstawaniem korozji podpowłokowej - wyjaśnia Andrzej Korus. - Następnie element jest dwukrotnie płukany wodą zdemineralizowaną. Podstawową i chyba najciekawszą cechą myjki jest zastosowanie do jej budowy nie stali, lecz tworzyw sztucznych, czyli polipropylenu. Z tego materiału wykonany jest cały tunel wraz ze zbiornikami i całość orurowania. Dzięki temu zyskaliśmy gwarancję bardzo dużej odporności korozyjnej. Nie bez znaczenia jest oczywiście łatwość czyszczenia tworzywa sztucznego.
Myjka jest dziełem firmy LBtec Indufinish b.v., która słynie z wannowych systemów do galwanotechniki i kataforezy. Przy wlocie do myjki zastosowano kolejne ważne usprawnienie. Mowa o kurtynie powietrznej wraz z wentylatorem wyciągowym, przez co zniwelowano wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz myjki. Warto wspomnieć, że firma LBtec Indufinish b.v. specjalizuje się w technologii tworzyw sztucznych. Oprócz myjek tunelowych, wykonuje też systemy wannowe do lakierni proszkowych, jak i do galwanotechniki i malowania w systemie KTL. Produktem flagowym są plastikowe kabiny proszkowe do bardzo szybkiej zmiany kolorów. Po wymyciu i wysuszeniu produktów w suszarce elementy przejeżdżają do kabiny proszkowej. Koral Lakiernictwo zaproponował kabinę patronową. To tańsze rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zmiana kolorów jest nieczęsta - przy malowaniu kotłów następuje zwykle raz na kilka dni. Jest to kabina dwustronna ze stali nierdzewnej lustrzanej o wydajności pojedynczego zespołu ok. 5000 m3/h. Natężenie hałasu przy maksymalnej wydajności wynosi ok. 85 dB. Za każdym razem wydajność wentylatorów regulowana jest elektronicznie.
Komentarze (0)