Skuteczna i trwała obróbka wstępna przed malowaniem
Niezależnie od tego czy rzecz dotyczy wyrobów z metalu, czy z tworzywa sztucznego - obróbka wstępna jest podstawą wysokiej jakości malowania. Więc przemysł pracuje nad dwoma rodzajami rozwiązań, tak materiałowymi, jak i systemowymi, które zapewniają większą oszczędność i lepszą trwałość, a także optymalną jakość.
Z reguły wszystkie wyroby przeznaczone do malowania wymagają obróbki wstępnej, która jest dobierana w zależności od rodzaju materiału i zamierzonego przeznaczenia wyrobu. Ważne znaczenie ma oczywiście zapewnienie maksymalnej stabilności tego procesu, gdyż obróbka wstępna ma decydujący wpływ na funkcjonalne i optyczne właściwości powierzchni malowanej lub powlekanej powierzchniowo. Jednocześnie, globalna konkurencja wymaga coraz bardziej skutecznej i trwałej obróbki wstępnej oraz czyszczenia.
Fot. Woerwag
Bardziej ekologiczne fosforanowanie żelazowe
W celu zapewnienia skutecznej ochrony powierzchni metalowych przed korozją i doskonałej przyczepności farby, w wielu sektorach przemysłu, w trakcie obróbki wstępnej, są one poddawane konwencjonalnemu fosforanowaniu żelazowemu. Jest ono wykonywane w formie natryskiwania, zanurzania lub ręcznych aplikacji wysokociśnieniowych, zazwyczaj w temperaturach roboczych w zakresie od 40 do 60°C, przy czym odtłuszczanie i fosforanowanie odbywa się jednoetapowo. Ostatnio opracowane sposoby są skuteczne już w temperaturze od 30 do 35°C. Dodatkowo, dostępne jest już jednoskładnikowe fosforanowanie bez dodatku fluorków, można je wykonywać przy pomocy strugi rozpylonej cieczy i poprzez zanurzanie. Przynosi ono korzyści ekologiczne, jak i ekonomiczne.
Kompatybilna z wieloma metalami nanoceramiczna obróbka wstępna bez osadów
Ażeby przewyższyć jakość fosforanowania żelazowego w odniesieniu do ochrony przed korozją i przyczepności farby, dla części mających zastosowanie w wysokiej jakości wyrobach przemysłowych, takich jak te, które są wymagane w produkcji pojazdów samochodowych, maszyn budowlanych i maszyn rolniczych, zastosowanie ma fosforanowanie cynkowe. Mimo ciągłej optymalizacji tego procesu, istotne wady jednak pozostają. Należą do nich zawartość metali ciężkich, skomplikowane sterowanie procesem technologicznym i powstawanie dużej ilości osadów.
Fot. NABU - Oberflächentechnik
Komentarze (0)